Aktorzy boją się, że AI zabierze im pracę
Zrzeszający aktorów związek zawodowy SAG-AFTRA rozpocznie rozmowy ze studiami filmowymi na temat wykorzystania w branży sztucznej inteligencji.
Debatę na temat możliwości przejęcia pracy aktorów przez AI zaogniły fałszywe trailery filmów generowane przy pomocy sztucznej inteligencji, które od jakiegoś czasu pojawiają się na YouTubie – dzięki AI możemy na przykład obejrzeć, jak wyglądałyby „Gwiezdne Wojny” lub „Władca Pierścieni” w reżyserii Wesa Andersona. Choć generowani komputerowo „aktorzy” w trailerach wciąż nie wyglądają naturalnie, kwestią czasu jest, kiedy AI nauczy się projektować bardziej przekonujące wizerunki. Właśnie to budzi obawy aktorów, którzy domagają się ustalenia jasnych regulacji w sprawie wykorzystania AI w filmach.
Rewolucja w branży
Związek zawodowy SAG-AFTRA postuluje, by aktorzy zyskali kontrolę prawną nad swoimi generowanymi przez AI awatarami. Szef SAG-AFTRA, Duncan Crabtree-Ireland, wskazuje również na problemy, które wystąpią, gdy studia przestaną odpowiednio płacić artystom z uwagi na możliwość skorzystania z ich cyfrowych „dublerów”. Zdaniem Crabtree-Irelanda, głos czy wizerunek aktora stanowią jego „zasób rynkowy” i wykorzystywanie ich, nawet przy pomocy słusznej inteligencji, jest niesłuszne moralnie.
Reuters cytuje aktora Lelanda Morrilla, który zwraca uwagę na to, że w nowoczesnym przemyśle filmowym artysta jest nagrywany przez wiele kamer pod różnymi kątami. Takie nagrania stanowią wymarzony materiał treningowy do sztucznej inteligencji, która, dysponując zapisanym z wielu stron wizerunkiem, będzie mogła przekonująco odtworzyć postać. Amerykańska aktorka Justine Bateman w rozmowie z Reutersem zwraca uwagę, że AI może doprowadzić do zatrzymania rozwoju sztuki i problemów finansowych prawdziwych artystów.
SAG-AFTRA zapowiada, że jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia ze studiami filmowymi, aktorzy mogą rozpocząć strajk. Zgoda na protest jest obecnie obiektem głosowania członków SAG-AFTRA, a jego wyniki poznamy w poniedziałek.
Czy zawód aktora filmowego stanie się wkrótce jednym z tych, które odejdą w niepamięć? Zanim zapłaczemy nad upadkiem sztuki, być może należy zastanowić się, czy branży, w której można otrzymać niewyobrażalne dla zwykłego śmiertelnika pieniądze za granie w filmach, nie przyda się zmiana zasad. Rewolucja związana z AI może być zaś pierwszym krokiem w tej zmianie.
Czytaj dalej
Moim ulubionym zajęciem związanym z grami jest notoryczne umieranie w Dead Cells. Interesują mnie nowe technologie, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszystko, co było na ich temat do powiedzenia, napisał już Philip K. Dick. Lubię robić kawę, filozofować i obserwować swojego kota.