26.04.2023, 16:30Lektura na 3 minuty

AMD Ryzen 7000X3D – z dymem idą procesory i płyty

Od paru dni w sieci krążą informacje na temat przepalających się procesorów AMD Ryzen 7000X3D i pracujących z nimi płyt głównych. Doniesienia są zatrważające: urządzenia bowiem pod wpływem bardzo wysokiej temperatury ulegają wręcz stopieniu.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Na samym początku wydawało się, że problem dotyczy jedynie najnowszych układów AMD Ryzen 7000X3D i płyt Asusa. Niedługo później okazało się, że usterka występuje również w przypadku „mobo” innych producentów, a także obejmuje procesory z podstawowej serii Ryzen 7000. Ogólnie rzecz ujmując: nagły wzrost temperatury CPU doprowadza palenia się układów i powstawania charakterystycznych wybrzuszeń – bąbli na spodzie procesora. Co istotne, zjawisko to według doniesień z sieci nie ma nic wspólnego z podkręcaniem procesorów, występuje niezależnie od producenta płyty głównej i niezależnie od typu procesora z nowej linii AMD. O co więc chodzi?


Winne EXPO?

Jak donosi der8auer, przyczyną zamieszania i martwych CPU oraz płyt głównych mogą być pośrednio profile EXPO, a konkretniej – zwiększanie przez nie napięcia SoC. Wygląda bowiem na to, że używanie wspomnianych profili to jedyna cecha wspólna wszystkich znanych do tej pory przypadków.

Smaczku temu twierdzeniu dodaje zachowanie Asusa, który zaczął usuwać ze swoich stron starsze wersje BIOS-ów, pozostawiając jedynie wybrane, nowsze wersje. Firma, poproszona o komentarz, stwierdziła, że postąpiła tak z tego powodu, że usunięte pakiety udostępniały użytkownikom ręczną kontrolę nad parametrem Vcore oraz nie zawierały świeżo wdrożonych mechanizmów dotyczących monitoringu temperatur. Ponadto producent pracuje z AMD nad zdefiniowaniem nowych zasad dla AMD EXPO i napięcia SoC.

Jak wygląda przebieg awarii? W oparciu o własne obserwacje Der8auer stawia hipotezę, że wskutek usterki procesora wyłączone zostają zabezpieczenia termiczne (lub nie działają one od samego początku), co powoduje, że płyta główna nieprzerwanie dostarcza zasilanie do procesora, prowadząc ostatecznie do tego, że CPU osiąga niespotykane podczas normalnego użytkowania temperatury. Według niego, żeby pojawiły się tego rodzaju charakterystyczne wybrzuszenia, płytka musi mieć co najmniej 250 stopni C. Cóż, rzeczywiście gorąco.

Der8auer próbował odtworzyć scenariusz prowadzący do usterki, w jego wypadku jednak nic się nie stało – co jednak nie musi dziwić, zważywszy że wspomniane awarie dotykają tylko pewnego procenta użytkowanych zestawów. Sprzętowiec zaleca jednak, żeby na wszelki wypadek ręcznie obniżyć w BIOS-ie wartości zasilania SoC do bezpiecznego poziomu, np. 1.2 V i czekać na dalsze informacje. Szczególnie już, że awarii powstałych wskutek używania profili EXPO gwarancja producenta na ogół nie obejmuje.


Oświadczenie AMD


Jesteśmy świadomi ograniczonej liczby zgłoszeń online, według których nadmierne napięcie podczas przetaktowywania mogło uszkodzić gniazdo płyty głównej i piny. Aktywnie badamy sytuację i współpracujemy z naszymi partnerami ODM, aby upewnić się, że napięcia dostarczane do procesorów Ryzen 7000X3D za pośrednictwem ustawień BIOS płyty głównej mieszczą się w specyfikacjach produktu. Każdy, kogo procesor mógł zostać dotknięty tym problemem, powinien skontaktować się z działem obsługi klienta AMD.


AMD

Fot.:  Speedrookie, Reddit


Czytaj dalej

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów563

Obserwujących23

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze