3
3.06.2024, 13:00Lektura na 2 minuty

AMD zaprezentowało nowe procesory

Wśród pokazanych układów znalazły się zarówno te przeznaczone dla tradycyjnych desktopów, jak i te, które mają napędzać promowane przez Microsoft „AI PCs”.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

AMD Ryzen 9000 Series, znane także jako Granite Ridge, mają zadebiutować już w lipcu bieżącego roku i być jednymi z pierwszych modeli opartych na architekturze Zen5, które przetrą szlak dla swoich następców. Ich czołowym przedstawicielem jest AMD Ryzen 9 9950X – 16-rdzeniowy potwór, który wydajnością w grach ma prześcigać nawet Core i9-14900K Intela.


Granite Ridge

Na ten moment AMD pochwaliło się czterema modelami swoich procesorów z nadchodzącej serii. Wśród nich znajdziemy:

  • Ryzen 5 9600X o 6 rdzeniach i taktowaniu sięgającym w trybie boost 5,4 GHz
  • Ryzen 7 9700X o 8 rdzeniach i taktowaniu sięgającym w trybie boost 5,5 GHz
  • Ryzen 9 9900X o 12 rdzeniach i taktowaniu sięgającym w trybie boost 5,6 GHz
  • Ryzen 9 9900X o 16 rdzeniach i taktowaniu sięgającym w trybie boost 5,7 GHz
Źródło: AMD

Granite Ridge, bądź też Ryzen 9000 Series, ma trafić do sprzedaży wraz z końcem lipca, a dokładniej – ostatniego dnia tego miesiąca. Należy przy tym mieć na uwadze, że amerykańskie przedsiębiorstwo wciąż nie pochwaliło się cenami swoich nowych procesorów i zostaną ujawnione dopiero w późniejszym okresie.


Komputery AI

Jak się okazało, AMD zamierza rzucić rękawicę Qualcommowi i przygotowało własne układy zdatne do umieszczenia w komputerach Copilot+. W ramach AMD Ryzen AI 300 Series na rynku zadebiutuje Ryzen AI 9 HX 370 o 12 rdzeniach i 50 TOPS NPU (Neural Processing Unit, rodzaj procesora specjalizujący się w obliczeniach sztucznej inteligencji) oraz Ryzen AI 9 365 o 10 rdzeniach i 50 TOPS NPU. Ponadto pierwszy z nich zostanie wyposażony w zintegrowaną kartę graficzną Radeon 890M, z kolei drugi – w Radeon 880M.

Źródło: AMD

Advanced Micro Devices przekazało, że nowe układy trafią do ponad setek modeli komputerów Copilot+ różnych producentów.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów1026

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze