24.06.2024, 09:00Lektura na 3 minuty

Antywirus Kaspersky zakazany w Stanach Zjednoczonych

Co więcej, na 12 wysoko postawionych pracowników rosyjskiego przedsiębiorstwa zostały nałożone sankcje.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

W czwartek, 20 czerwca, Departament Handlu Stanów Zjednoczonych ogłosił, że oprogramowanie rosyjskiej firmy Kaspersky Lab nie będzie już sprzedawane na terenie USA. Co więcej, wszyscy, którzy wciąż z niego korzystają, powinni poważnie rozważyć przesiadkę na alternatywne programy. Na podjęcie decyzji w tej kwestii wpływ może mieć też fakt, że w wyniku nałożonych ograniczeń software Kaspersky'ego nie otrzyma więcej aktualizacji, co samo w sobie sprawi, że dość szybko przestanie on być użyteczny.


Działanie to jest pierwszym tego rodzaju i jest pierwszym ostatecznym ustaleniem wydanym przez Biuro Technologii i Usług Teleinformatycznych, którego misją jest zbadanie, czy niektóre transakcje dotyczące technologii lub usług informacyjno-komunikacyjnych w Stanach Zjednoczonych stanowią nadmierne lub niedopuszczalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Firma Kaspersky zasadniczo nie będzie już w stanie, między innymi, sprzedawać swojego oprogramowania w Stanach Zjednoczonych ani dostarczać aktualizacji do już używanego oprogramowania.


Fragment komunikatu Biura Przemysłu i Bezpieczeństwa USA

Pełna lista transakcji, których nie będzie mógł prowadzić Kaspersky Lab, dostępna jest pod niniejszym adresem.

Co więcej, na listę podmiotów z nałożonymi ograniczeniami handlu trafiły trzy podmioty rosyjskiego przedsiębiorstwa – OO Kaspersky Lab i OOO Kaspersky Group z Rosji oraz Kaspersky Labs Limited oficjalnie funkcjonujące na terenie Wielkiej Brytanii. Na rzeczonej liście znalazły się one ze względu na współpracę z rosyjskimi władzami wojskowymi i wywiadowczymi mającą na celu wspieranie ichniego wywiadu oraz rządu.

Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych ustaliło, że Kaspersky stanowi niezaprzeczalne ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego ze względu na następujące powody:

  • Firma znajduje się pod jurysdykcją rosyjskiego rządu, który może wywierać na nią wpływ i wykorzystać ją do pozyskiwania danych;
  • Kaspersky posiada dostęp do poufnych informacji na temat klientów ze Stanów Zjednoczonych i jest w stanie przetransferować je do Rosji;
  • Rosyjskie przedsiębiorstwo jest w stanie wykorzystać swoje aplikacje do instalowania złośliwego oprogramowania na komputerach użytkowników z USA;
  • Programy Kaspersky'ego są integrowane z usługami stron trzecich, w związku z czym mogą one niezauważenie przeniknąć na zawierające wrażliwe dane komputery.

Warto przy tym zauważyć, że rząd Stanów Zjednoczonych z Kaspersky Lab ma na pieńku już od dobrych kilku lat. Pierwsze działania przeciw przedsiębiorstwu założonemu przez Jewgienija Kaspierskiego zostały podjęte w 2017 roku, kiedy to Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydał dyrektywę, na mocy której agencje federalne zostały zobligowane do usunięcia oprogramowania Kaspersky'ego z wykorzystywanych przez nie maszyn.

Sankcjami objęta została nie tylko sama firma, ale także jej wysoko postawieni pracownicy oraz dyrektorzy. Wśród nich znaleźli się m.in. Andrei Gennadyevich Tikhonov, Daniil Sergeyevich Borshchev, Andrei Anatolyevich Efremov oraz Igor Gennadyevich Chekunov. Pełną listę, zawierająca 12 nazwisk, możecie znaleźć w tym miejscu.

Abstrahując od rosyjskich korzeni firmy, Kaspersky Lab jest międzynarodową korporacją posiadającą biura w 31 krajach, a jej produkty dostępne są na obszarze przeszło 200 państw. Z usług przedsiębiorstwa korzysta 270 000 klientów korporacyjnych oraz ponad 400 milionów użytkowników indywidualnych, aczkolwiek w wyniku wprowadzenia zakazu na terenie Stanów Zjednoczonych, liczby te z pewnością zostaną uszczuplone w nadciągających tygodniach.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów1105

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze