17.06.2024, 12:30Lektura na 2 minuty

Apple i Meta prawdopodobnie zmierzą się z zarzutami Unii Europejskiej

A wszystko to w wyniku niedostosowania się do regulacji mających ograniczać popędy monopolistyczne gigantów technologicznych.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Wychodzi na to, że europejski Digital Markets Act wkrótce zbierze swoje pierwsze żniwo, jako że komisja Europejska nosi się z zamiarem oskarżenia Apple i Mety o działanie niezgodne z obowiązującymi na terenie UE przepisami. Na celowniku polityków znalazło się także Google, jednakże wedle doniesień to dwie wymienione w poprzednim zdaniu korporacje są aktualnie traktowane priorytetowo.


Winni czy niewinni?

Głównym założeniem wspomnianego już Digital Markets Act, czyli ustawy o rynkach cyfrowych, jest umożliwienie mniejszym graczom wkroczenia na rynek w ogromnej mierze zdominowany przez korporacje dysponujące podobnymi ilościami gotówki co niewielkie państwa. Wedle dochodzenia wszczętego przez Komisję Europejską, ani Meta, ani Apple, nie dostosowały się do wymogów wynikających z DMA, w związku z czym obu przedsiębiorstwom grozi grzywna w wysokości sięgającej nawet 10% ich rocznego obrotu.

Jak donoszą niezależne źródła, unijne organy regulacyjne przedstawią wyniki dochodzenia i wydadzą wstępne ustalenia w okolicach sierpnia. Pierwsze na dywanik ma trafić Apple, drugi w kolejce jest zaś koncern pod kierownictwem Marka Zuckerberga.

Komisja Europejska odmówiła udzielenia komentarza w opisywanej sprawie, podobnie postąpiła Meta. Na udzielenie odpowiedzi na pytania dziennikarzy zdecydował się gigant z Cupertino, aczkolwiek odsyłał ich do swojego marcowego oświadczenia, w którym zawarto informacje, że firma działa w pełnej zgodzie z przepisami wynikającymi z Digital Markets Act i współpracuje z europejskimi regulatorami, aby ten stan rzeczy się nie zmienił.

Warto też zwrócić uwagę na to, czym podobno sobie przeskrobały obie z firm. W przypadku Mety było to wprowadzenie abonamentu usuwającego reklamy z Facebooka i Instagrama, z kolei Apple zarzucone zostanie utrudnianie developerom informowania na temat ofert spoza App Store oraz machlojki z wyborem domyślnej przeglądarki. Co więcej, informatorzy zdają się przekonani co do tego, że przedsiębiorstwo z kalifornijskiego Cupertino zostanie ukarane grzywną. W przypadku Mety takiej pewności już nie ma, pozostaje więc czekać na oficjalne informacje ze strony Komisji Europejskiej.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów1021

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze