11.03.2024, 11:30Lektura na 2 minuty

Apple się wycofuje. Fortnite wróci na iOS

Apple postanowiło cofnąć blokadę kont deweloperskich Epic Games, a rzeczona firma otrzymała zielone światło na umieszczenie własnego sklepu w systemie iOS.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Mimo że nowe europejskie prawo zobligowało Apple do udostępnienia developerom możliwości stworzenia własnych sklepów z aplikacjami na system iOS, kalifornijskie przedsiębiorstwo postanowiło podejść do tych przepisów z przymrużeniem oka. O tym, że firma pod wodzą Tima Cooka nie przepada za tą prowadzoną przez Tima Sweeneya, przypominać nie trzeba.


Zgniłe jabłko

Zablokowanie kont developerskich Epic Games nie przeszło bez echa, a do wynikłej sytuacji odnieśli się nawet wysocy szczeblem oficjele Unii Europejskiej, w tym Europejski Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Thierry Breton. Ogłosił on, że rozwiązanie sporu na linii Apple – Epic jest priorytetem i zdaje się, że nie rzucał słów na wiatr. Już kolejnego dnia gigant z Cupertino postanowił posypać głowę popiołem i dał zielone światło Epic Games na kontynuowanie prac nad sklepem z grami na iOS, wliczając w to Fortnite'a.

O fakcie tym nie omieszkał poinformować Breton, chwaląc się przy tym, że DMA obowiązuje zaledwie od dwóch dni, a nowe regulacje już przyniosły pierwsze pozytywne efekty.

Swoje trzy grosze postanowił dorzucić także i Tim Sweeney. Podziękował on Komisji Europejskiej za prężne wkroczenie do akcji i nakłonienie Apple do ustępstw, dzięki czemu pochodzący z Europy użytkownicy iPhone'ów i iPadów  otrzymają możliwość instalacji Epic Games Store na swoich urządzeniach.

Apple przekazało, że w toku rozmów z Epic ustalono, że przedsiębiorstwo będzie przestrzegać zasad ustanowionych przez firmę z Cupertino. W związku z tym Epic Sweden AB uzyskała zgodę na ponowne podpisanie umowy deweloperskiej, a co za tym idzie – wróciła na łono Apple Developer Program. Mimo to wciąż nie wiadomo, kiedy możemy spodziewać się debiutu EGS na iOS.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów872

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze