2
13.06.2024, 10:30Lektura na 2 minuty

Apple zajęło miejsce Microsoftu jako najwyżej wyceniana firma na świecie

Jak widać, wystarczy wspomnieć kilkukrotnie o sztucznej inteligencji, aby inwestorzy rzucili się na akcje.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Apple długo się wzbraniało przed dołączeniem do swoistego wyścigu firm skupionych wokół sztucznej inteligencji, aczkolwiek po tym, jak kalifornijska korporacja ogłosiła swoje plany co do integracji AI w urządzeniach sygnowanych nadgryzionym jabłkiem, ponownie znalazła się na samym szczycie listy najbardziej wartościowych przedsiębiorstw na świecie.


Apple znowu na szczycie

Nie oszukujmy się – obecnie praktycznie każde wydarzenie skupione w mniejszym lub większym stopniu na technologii kręci się wokół sztucznej inteligencji i jej zastosowań. Nie inaczej było w przypadku tegorocznej edycji organizowanej przez Apple Worldwide Developers Conference, w trakcie której ogłoszono współpracę z OpenAI i szereg bazujących na AI funkcji mających w najbliższym czasie trafić do systemów iOS, iPadOS oraz macOS.

A tak się złożyło, że inwestorzy są niezwykle wyczuleni na skrót „AI”, dzięki czemu akcje giganta z Cupertino wzrosły o niespełna 4%, sięgając tym samym rekordowego poziomu 215,04 dolarów amerykańskich. Co najistotniejsze – w wyniku tego zajścia wycena rynkowa Apple wyniosła 3,29 bilionów dolarów, a to pozwoliło mu prześcignąć wyceniany na 3,24 bilionów Microsoft oraz Nvidię, która w ubiegłym tygodniu zajęła drugie miejsce w rankingu, do tej pory okupowane właśnie przez Apple.

Pomimo odzyskania pozycji lidera, Apple wciąż musi mierzyć się z licznymi konkurentami czyhającymi na jego koronę. Otuchy firmie z Timem Cookiem u sterów z pewnością nie dodaje fakt, że wzrost wartości jej akcji w tym roku nie jest tak wysoki jak u rywali. Od początku 2024 roku akcje Apple urosły o 12%, Microsoftu – o 16%, zaś będącego właścicielem Google koncernu Alphabet – niemal o 28%. Oczywiście nie trzeba wspominać o Nvidii, która może pochwalić się 154% wzrostu na przestrzeni ostatnich miesięcy.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów1009

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze