Apple zapłaci 1,8 mld euro kary od KE. Wszystko przez Spotify
Apple zapłaci 1,8 mld euro, a my prawdopodobnie zapłacimy więcej złotych za Spotify.
W poniedziałek, 4 marca, Komisja Europejska nałożyła karę na amerykański koncern Apple, który uniemożliwiał informowanie użytkowników systemu iOS o możliwości korzystania z tańszych serwisów streamingowych poza AppStore’em. Zdaniem KE ograniczenia te jednoznacznie świadczą o stosowaniu nieuczciwych praktyk handlowych. Na temat zaistniałej sytuacji wypowiedziała się wiceszefowa Komisji Europejskiej odpowiedzialna za politykę konkurencji, Margrethe Vestager.
Apple przez dekadę nadużywało swojej dominującej pozycji na rynku poprzez ograniczenie deweloperom możliwości informowania konsumentów o alternatywnych, tańszych usługach muzycznych dostępnych poza ekosystemem firmy z Cupertino. Jest to nielegalne w świetle unijnych przepisów antymonopolowych, dlatego dzisiaj nałożyliśmy na Apple’a karę w wysokości ponad 1,8 mld euro.
Amerykańska korporacja oczywiście skrytykowała decyzję KE i poinformowała, że będzie dociekać swoich praw w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Największym beneficjentem decyzji Komisji Europejskiej jest Spotify – najpopularniejszy muzyczny serwis streamingowy na świecie. Według Apple’a przedstawiciele szwedzkiej spółki spotykali się z KE aż 65 razy w trakcie ww. dochodzenia. Ale wróćmy na chwilę na nasze polskie podwórko, bo tutaj również dzieją się ciekawe rzeczy…
Spotify a sprawa polska
W zeszły czwartek minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bartłomiej Sienkiewicz, zapowiedział implementację prawa dotyczącego korzystania z tantiem w internecie. Jak się można łatwo domyślić, nie spodobało się to przedstawicielom wcześniej wspomnianego szwedzkiego serwisu streamingowego, którzy „podzielili się swoimi poważnymi obawami” związanymi z pomysłem polskiego ministra i zapowiedzieli, że dodatkowe wynagrodzenie dla twórców będzie się wiązało z podniesieniem ceny usługi w Polsce.
Jesteśmy przekonani, że wprowadzenie obowiązku podwójnej opłaty za tę samą muzykę będzie miało szkodliwy wpływ na polski przemysł muzyczny, polskich artystów i konsumentów, dlatego wzywamy rząd do podjęcia działań już teraz, aby temu zapobiec i sprawić, że polski przemysł muzyczny pozostanie silny i nadal będzie się rozwijał.
Czytaj dalej
Posiadam Game & Watcha wydanego z okazji 35-lecia serii The Legend of Zelda. Bardzo dobrze pokazuje godzinę. Polecam.