3.03.2024, 14:30Lektura na 2 minuty

Balatro: Pokerowy roguelike zniknął z części sklepów przez zamieszanie z kategorią wiekową

Przyznana grze Balatro kategoria wiekowa została znienacka zmieniona z 3+ na 18+. Z tego powodu tytuł zniknął z części sklepów.


Adam „Adamus” Kołodziejczyk

Wydane 20 lutego Balatro szybko zaskarbiło sobie sympatię graczy i znajduje się obecnie w czołówce Steama, jeżeli chodzi o najchętniej kupowane tytuły. Produkcja może też pochwalić się przytłaczająco pozytywnymi recenzjami przy ponad jedenastu tysiącach opinii graczy. Tytuł został jednak niespodziewanie wycofany z niektórych sklepów (głównie chodzi tu o sklep Nintendo w Australii i części krajów Europy) ze względu na zmienioną kategorię wiekową. Do całej sytuacji odniósł się już wydawca gry i na platformie X (dawniej Twitter) zapewnił graczy, że pracuje nad rozwiązaniem sytuacji.

Balatro to pokerowy roguelike z budowaniem własnej talii i wydaje się, że to właśnie samo powiązanie z popularną grą hazardową sprawiło, że przyznana tytułowi kategoria wiekowa zmieniła się z 3+ na 18+.


Problem nie leży po stronie sklepów. Jest to reakcja na zmianę kategorii wiekowej Balatro z 3+ na 18+ bez żadnego uprzedzenia z powodu błędnego przekonania, że gra zawiera ≫materiały instruujące o hazardzie≪.


W wiadomości do graczy podkreślono, że Balatro w żaden sposób nie zachęca do hazardu, a za samą grę odpowiada osoba będąca jego wielkim przeciwnikiem, która dołożyła wszelkich starań, aby upewnić się, że w tytule nie pojawią się żadne mechaniki hazardowe.


Balatro nie oferuje ani nie zachęca do hazardu i uważamy, że decyzja o zmianie kategorii wiekowej jest bezpodstawna. Balatro zostało stworzone przez kogoś, kto jest przeciwnikiem hazardu, który dopilnował, aby gra nie zawierała żadnych mechanik hazardowych.


Cała sytuacja może wydawać się nieco absurdalna, zwłaszcza jeśli spojrzymy na to, jaką kategorię wiekową przyznaje się tytułom, w których rzeczywiście można doszukać się mechanik hazardowych. Dobrym przykładem jest tu chociażby EA Sports FC, żeby nie szukać daleko. Największą kontrowersję wzbudzają tutaj lootboksy, a w ubiegłym roku Austria dołączyła do krajów, które uznały je za hazard.


Czytaj dalej

Redaktor
Adam „Adamus” Kołodziejczyk

Za dzieciaka miłość do świata gier zaszczepiły we mnie erpegi (głównie pierwsze Baldury, Fallouty i Gothiki). Dziś mogę śmiało powiedzieć, że choć wciąż jest to mój ulubiony gatunek, to potrafię znaleźć coś dla siebie w niemalże każdym typie rozgrywki. Poza tym uwielbiam wciągać w medium gier osoby, które zupełnie go nie znają.

Profil
Wpisów457

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze