13.02.2024, 15:00Lektura na 3 minuty

Banishers: Ghosts of New Eden zapowiada się na emocjonalny rollercoaster [RECENZJE]

Recenzje Banishers: Ghosts of New Eden, czyli najnowszej gry studia Don’t Nod, sugerują, że twórcy Life is Strange oraz Vampyra zaserwują nam kolejną wciągającą i emocjonalną przygodę.

Recenzje Banishers: Ghosts of New Eden przekonują, że studio Don’t Nod wyciągnęło wnioski z premiery Vampyra, ale nie oznacza to, że twórcy ustrzegli się problemów. Najnowsze dzieło developerów z Francji stoi przede wszystkim fabułą i tę recenzenci chwalą prawie jednogłośnie. Nieco gorzej sprawa ma się w kwestii rozgrywki, bo o ile zewsząd płyną raczej same pochwały odnośnie systemu walki, to w sporej liczbie recenzji pojawia się zarzut o powtarzalność. Mimo to Banishers zostało przez recenzentów okrzyknięte jedną z najlepszych gier Don’t Nod, co podkreślił również Karol Laska w swojej recenzji.

O stwierdzenie, że Banishers: Ghosts of New Eden jest najlepszą grą studia Don’t Nod, pokusił się Liam Croft z Push Square. W swej recenzji przyznał produkcji wysoką notę 8/10, ale zwrócił też uwagę na problem braku różnorodności przeciwników.


Dzięki Banishers: Ghosts of New Eden studio Don’t Nod osiąga nowy szczyt swojego rozwoju, łącząc doskonałą narrację z wciągającą i przyjemną rozgrywką. Mała różnorodność przeciwników i wady techniczne powstrzymują grę przed osiągnięciem prawdziwej wielkości, ale z drugiej strony fantastyczne zadania poboczne sprawiają, że warto przebrnąć przez kilka nudnych potyczek.


Wspomniany brak różnorodności i powtarzalność walk sprawiają, że niektórzy recenzenci patrzą na dzieło Don’t Nod nieco surowszym okiem. Wśród takich osób można by wymienić Jona Bailesa z GamesRadar, który dał grze ocenę 3/5.


Niektóre historie o duchach są wciągające, ale otwarty świat pełen monotonnych potyczek i bezmyślnej powtarzalności może mocno odstraszyć [...] Po dobrnięciu do końca wątpię w to, czy Banishers pozostanie na długo w moich myślach.


Gra Don’t Nod będzie w przeciwieństwie do Bailesa prześladować za to myśli Joe Parlocka z TheGamer, który choć również przyznał grze ocenę 3/5, to podkreślił, że Banishers jeszcze na długo pozostanie w jego głowie.


Banishers to gra, o której będę myśleć przez długi czas, na dobre i na złe. Prawdopodobnie w najbliższym czasie nie znajdziecie lepszej historii od tej, ale jest też wiele lepszych sposobów na spędzenie czasu.


Obecnie recenzje składają się na naprawdę dobrą notę, bo na Metacriticu ocena gry oscyluje w granicach 80 punktów. W wersji pecetowej Banishers: Ghosts of New Eden otrzymało notę 79, na PlayStation 78, natomiast ocena xboksowej wersji zatrzymała się na poziomie 81 punktów.

Poniżej podrzucam jeszcze kilka innych ocen dzieła Don’t Nod:

 • God is a Geek: 9/10;
 • IGN: 7/10;
 • Eurogamer Polska: 8/10;
 • CGMagazine: 9/10;
 • GRY-Online.pl: 8/10;
 • GameSpot: 7/10;
 • RPG Site: 7/10;
 • PC Invasion: 9/10.

Czytaj dalej

Redaktor
Adam Kołodziejczyk

Za dzieciaka miłość do świata gier zaszczepiły we mnie erpegi (głównie pierwsze Baldury, Fallouty i Gothiki). Dziś mogę śmiało powiedzieć, że choć wciąż jest to mój ulubiony gatunek, to potrafię znaleźć coś dla siebie w niemalże każdym typie rozgrywki. Poza tym uwielbiam wciągać w medium gier osoby, które zupełnie go nie znają.

Profil
Wpisów183

Obserwujących2

Dyskusja

 • Dodaj komentarz
 • Najlepsze
 • Najnowsze
 • Najstarsze