6
10.07.2024, 14:30Lektura na 2 minuty

Baterie litowo-jonowe mogą być źródłem zanieczyszczeń, które zostaną z nami na tysiące lat

A patrząc na wszechobecność tych baterii, mamy duży problem.


Antoni „Darkling” Antoszek

Baterie litowo-jonowe, czyli takie, które możemy ładować, są używane wszędzie. Okazuje się jednak, że nie ma powodu do radości z rozwoju technologicznego – jak podaje The Verge, w prestiżowym Nature Communications naukowcy opublikowali badanie, z którego wynika, że baterie te wykorzystują substancje chemiczne, które będą rozkładać się przez setki lub tysiące lat, zanieczyszczając przez ten czas środowisko i niekorzystnie wpływając na nasze zdrowie.


Problematyczne baterie

Naukowcy przebadali próbki ziemi w Stanach Zjednoczonych i w Europie na terenach znajdujących się w pobliżu fabryk baterii. Raportują oni, że skala zanieczyszczenia ziemi przez PFAs była ogromna.

Ten enigmatyczny skrót oznacza „per- and polyfluoroalkyl substances”, czyli grupę substancji chemicznych, które stosowane były przez lata do chronienia produktów przed uszkodzeniami mechanicznymi, a przede wszystkim przed działaniem wody czy ciepła. Ich konkretna grupa, bis-FASIs, używana była do produkcji baterii litowo-jonowych. To właśnie chemikalia tego rodzaju naukowcy znaleźli obok fabryk.

Naukowcy wciąż badają, jak tego typu zanieczyszczenia mogą wpływać na ludzi. Wśród najczęściej stawianych hipotez pojawiają się przypuszczenia, że PFAs zwiększają ryzyko raka, podnoszą cholesterol i negatywnie wpływają na zdrowie reprodukcyjne – pojawia się korelacja między dostaniem się do organizmu rodzica PFAs a niższą wagą noworodka. 

Nie napawa optymizmem fakt, że baterie litowo-jonowe są coraz bardziej popularne. Naukowcy wskazują, że pojawiają się one nie tylko w laptopach czy smartfonach, ale też w samochodach elektrycznych, a więc w tych rozwiązaniach, które w teorii mają ograniczać ilość zanieczyszczeń i pozytywnie wpływać na środowisko. Badacze przewidują, że wraz ze wzrostem wykorzystania baterii litowo-jonowych, skala zanieczyszczeń będzie tylko rosnąć – i proponują konkretne kroki. Przykładowo: firma 3M, producent wspomnianych baterii, po otrzymaniu wielu pozwów związanych z zanieczyszczaniem środowiska, zobowiązała się do niekorzystania z PFAs od 2026 r. i prowadzenia działań oczyszczających wokół swoich fabryk. 


Redaktor
Antoni „Darkling” Antoszek

Moim ulubionym zajęciem związanym z grami jest notoryczne umieranie w Dead Cells. Interesują mnie nowe technologie, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszystko, co było na ich temat do powiedzenia, napisał już Philip K. Dick. Lubię robić kawę, filozofować i obserwować swojego kota.

Profil
Wpisów248

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze