3
12.05.2021, 11:56Lektura na 2 minuty

Battlefield VI także na PS4 i XBO. Ponad 3/4 przychodów EA pochodzi z mikrotransakcji i abonamentów

FIFA 21 może pochwalić się 25 milionami graczy, liczba użytkowników FUT-a wzrosła zaś w ciągu ostatniego roku o 16%.


Witold Tłuchowski

O wyniki finansowe Electronic Arts prawdopodobnie nikt się nie martwił: pandemia zwiększyła w końcu zainteresowania grami na całym świecie, trudno było więc oczekiwać, że jeden z największych wydawców branży nie odniesie z tego żadnych korzyści. Z drugiej strony EA nie miało w 2020 właściwie żadnego dużego hitu (oczywiście prócz takich serii jak Fifa czy Madden), co musiało wpłynąć na ostateczne rezultaty.

Jak udowadnia nowy raport finansowy, faktycznie tak się stało. Choć spółka osiągnęła przychody sięgające 5,63 miliarda dolarów (o niecałe 100 milionów więcej niż przed rokiem), tak udział gier premium w tej sumie zmalał do 1,61 miliarda dolarów (rok wcześniej 1,89 miliarda). O blisko 400 milionów dolarów więcej przyniosły zaś „usługi” – 4,02 miliarda dolarów. Wszystko to przy zysku netto 837 milionów dolarów.

W tym roku powyższe proporcje mogą się dzięki m.in. premierze Battlefielda VI odrobinę zmienić, szczególnie że Electronic Arts nie zamierza ograniczać sobie bazy potencjalnych klientów. „Szóstka” trafi bowiem zarówno na nową, jak i mijającą generację konsol, co potwierdził Andrew Wilson, CEO firmy. Chętnie rzucane przez twórców hasło „prawdziwe nextgenowa gra” niekoniecznie więc znajdzie potwierdzenie w rzeczywistości, choć – jak zapewniano podczas konferencji – tytuł w pełni ma wykorzystać moc PS5 i Xboksa Series X/S.

Raport zdradza też, że w 2020/2021 produkcje EA przyciągnęły 42 miliony nowych graczy. Po Fifę 21 sięgnęło ponad 25 milionów osób, a liczba użytkowników FUT-a wzrosła o 16%. Apex Legends mogło się zaś pochwalić średnio 12 milionami graczy co tydzień. Dalsze wzrosty notuje też The Sims 4: do dziś na tytuł skuszono się aż 36 milionów razy.

Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5499

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane