1
13.05.2022, 13:30Lektura na 2 minuty

BLIK idzie w świat – polska technologia w SWIFT

BLIK właśnie uzyskał to, czego nie ma już większość rosyjskich banków.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Jak podaje branżowy serwis cashless.pl, BLIK pomyślnie przeszedł procedurę weryfikacyjną i stał się członkiem organizacji SWIFT. To rewelacyjna wiadomość, jeśli chodzi o perspektywy rozwoju dla tej metody płatności.


Na szerokie wody

SWIFT jest organizacją non-profit, która zrzesza już kilkanaście tysięcy podmiotów finansowych, umożliwiając tym samym międzynarodową wymianę środków finansowych. Fakt, że BLIK został przez tę organizację zaakceptowany, przekłada się na o wiele lepsze możliwości ekspansji na zagranicznych rynkach – przede wszystkim chodzi tu o możliwość realizacji rozliczeń w euro. Wiadomo, że BLIK prowadzi już rozmowy na temat uzupełnienia oferty zagranicznych banków i najprawdopodobniej pierwszym krajem poza Polską, w którym platforma wystartuje, będzie Rumunia.

Sam BLIK jest systemem płatności mobilnych, który został uruchomiony na początku 2015 roku. Jego operatorem jest Polski Standard Płatności – spółka powołana przez sześć rodzimych banków. Usługa jest już jednak dostępna w ofercie kilkunastu instytucji finansowych i pozwala m.in. na łatwe płatności w sieci oraz w stacjonarnych punktach, transfery pieniężne na telefon czy pobieranie pieniędzy z konta za pośrednictwem bankomatu i bez konieczności korzystania z karty debetowej.

O popularności usługi świadczy choćby fakt, że według Narodowego Banku Polskiego liczba transakcji BLIK już w 2019 roku przekroczyła liczbę transakcji wykonanych kartami płatniczymi w polskim internecie. W tym samym roku udziałowcem operatora usługi stał się również MasterCard.

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów168

Obserwujących19

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane