19
3.11.2021, 11:59Lektura na 2 minuty

Blizzard: Po zaledwie trzech miesiącach Jen Oneal ustępuje ze stanowiska prezeski

Na czele firmy samodzielnie stać będzie teraz Mike Ybarra, wcześniej przez lata zajmujący się Xboksem.


Witold Tłuchowski

Pozew o molestowanie i dyskryminację w Blizzardzie doprowadził w ostatnich miesiącach do sporych zmian w firmie. Studio opuściło ponad 20 osób, z jego gier usunięto liczne nawiązania do developerów, a sam Bobby Kotick, CEO całej spółki, poprosił o obniżenie pensji do czasu naprawy sytuacji. Związane ze sprawą działania nie ominęły też części kierownictwa.

Już kilka dni po pojawieniu się doniesień o problemach ze stanowiska prezesa Blizzarda ustąpił J. Allen Brack. Jego miejsce z racji wyjątkowych okoliczności zajęły dwie osoby: Jen Oneal, wcześniej stojąca na czele Vicarious Visions, oraz Mike Ybarra, mający długoletnie doświadczenie w pracy nad Xboksem i związanymi z nimi usługami. Oboje dołączyli do firmy stosunkowo niedawno, dzięki czemu mieli spojrzeć na pewne kwestie świeżym okiem.

Cóż, ten stan rzeczy nie potrwał długo, ponieważ Jen Oneal – pierwsza kobieta w historii przewodząca Blizzardowi – poinformowała o ustąpieniu ze stanowiska po zaledwie trzech miesiącach oraz planowanym odejściu z Activision Blizzard. Jak czytamy:


Chcę, żebyście usłyszeli to ode mnie osobiście: podjęłam decyzję o zakończeniu współprzewodniczenia Blizzard Entertainment i przejściu na nowe stanowisko przed odejściem z Activision Blizzard pod koniec roku. Ze skutkiem natychmiastowym Mike Ybarra stanie na czele Blizzarda. Robię to nie dlatego, że nie mam nadziei na poprawę sytuacji w Blizzardzie, a wręcz przeciwnie – inspiruje mnie pasja wszystkich tutaj, którzy całym sercem pracują na rzecz znaczącej, trwałej zmiany. Ta energia zainspirowała mnie do rozejrzenia się i sprawdzenia, w jaki sposób mogę zrobić więcej, aby gry i różnorodność częściej się przecinały. Mam nadzieję, że wywrę większy wpływ na branżę, co przyniesie korzyści również Blizzardowi (i innym studiom). Chociaż nie jestem do końca pewna, jaką formę przybierze, jestem podekscytowana wyruszeniem w nową podróż, aby się tego dowiedzieć.


Oneal zajmie się teraz współpracą z organizacją Women in Games International oraz sprawami związanymi z grantem o wysokości miliona dolarów, jaki Activision Blizzard przekazało WiGI na wsparcie kobiet w branży gier. Oneal zaznaczyła również, iż jej zdaniem najlepsze lata studia są jeszcze przed nim, a ona sama jest spokojna o losy Blizzarda po rządami Ybarry.

Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5498

Obserwujących12

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze