3
8.10.2021, 18:22Lektura na 2 minuty

Bloober Team: Tencent inwestuje w polskie studio

Chiński gigant stał się największym, pojedynczym akcjonariuszem utalentowanego developera.


Rafał „hraboll” Pieczka

Stosunkowo niedawno poznaliśmy nowy plan rozwoju studia Bloober Team. Developer skupi się na trzech procesach, a mianowicie rozwijaniu marki Layers of Fear, tworzeniu wysokobudżetowych tytułów (a dokładniej gier TPP z filmową narracją) i stopniowym wzmacnianiu zasobów kadrowych. Warto zauważyć, że krakowski developer pozyskał właśnie naprawdę dużego inwestora. Jak podaje serwis Puls Biznesu, chiński Tencent jest obecnie największym akcjonariuszem Bloober Team.

Azjatycki gigant odkupił od funduszu Rockbridge niespełna 22 procent akcji rodzimego zespołu (za ponad 77 milionów złotych). Cała operacja pomoże w realizacji przyszłościowych celów, a jednocześnie nie zagrozi szeroko pojętej niezależności. Piotr Babieno, prezes Bloober Team, komentuje sprawę w następujący sposób (Strefa Inwestorów):


Jesteśmy zaszczyceni zainteresowaniem Tencenta i cieszymy się, że możemy powitać go jako naszego nowego akcjonariusza. To transakcja na rynku kapitałowym pomiędzy Rockbridge i Tencentem i jako taka nie była związana z bieżącą działalnością komercyjną naszej spółki. Bardzo doceniamy zaś ogromną wiedzę branżową i cały ekosystem jaki posiada nasz nowy inwestor. Cieszymy się, że mamy go na pokładzie. Jednocześnie chcielibyśmy podziękować firmie Rockbridge za wiarę w nas i bycie jednym z naszych kluczowych udziałowców przez wiele lat podczas naszej podróży W ciągu najbliższych 3-4 lat naszym celem jest praca i dostarczenie dwóch ekscytujących tytułów, które mają nas doprowadzić do poziomu produkcji AAA. Z kilkuosobowego studia w 2008 roku rozrośliśmy się do 150-osobowego zespołu i liczymy na więcej. Jestem dumny, że mogę prowadzić tak utalentowany i kreatywny zespół. Zaufanie, które otrzymaliśmy od Konami, Private Division/Take-Two, a teraz od Tencenta jest wspaniałym dowodem wiary w nasz zespół i strategię.


Pragnę przypomnieć, że holding Tencent wpompował już ogromne sumy pieniędzy w segment interaktywnej rozrywki. Tylko w zeszłym roku azjatycki kolos zainwestował w 31 branżowych podmiotów. Tencent nie tylko jest właścicielem Riot Games (League of Legends), Yager Studios oraz Sumo Digital (ta ostatnia ekipa została zakupiona w połowie lipca br. za 1,26 miliarda dolarów), lecz także posiada udziały w firmach takich jak Epic Games, Activision Blizzard, Bluehole (PUBG), Ubisoft. Dontnod, Paradox Interactive, Remedy Entertainment, Bohemia Interactive i Frontier Developments.

Redaktor
Rafał „hraboll” Pieczka

Niegdyś byłem ekspertem od klasycznych przygodówek, zaś obecnie jestem nieuleczalnym łasuchem i nieprzyzwoicie zatwardziałym fanem angielskiego futbolu. Zaczynałem z poziomu wiernego czytelnika CD-Action, pisałem w kilku miejscach. Aktualnie spełniam swoje marzenia.

Profil
Wpisów1397

Obserwujących6

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane