27
24.02.2022, 17:00Lektura na 5 minut

Branża gier reaguje na inwazję na Ukrainę [AKTUALIZACJA]

Ukraińskie studia publikują oświadczenia, ze świata płyną wyrazy wsparcia.


Witold Tłuchowski

Dziś w nocy Rosja po tygodniach gróźb i wykrętów rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Ze zgrozą śledzimy informacje dotyczące napaści na naszego sąsiada, z napięciem obserwując reakcje świata na wojnę. I choć jako CD-Action doskonale zdajemy sobie sprawę, jak istotna dla wszystkich jest eskapistyczna funkcja gier, nie możemy udawać, że wydarzenia na wschodzie nie mają też wpływu na nas samych i naszą branżę.

Zachodnim graczom cała sytuacja może wydawać się odległa i abstrakcyjna, dlatego tym cenniejsze są wpisy samych ukraińskich studiów na jej temat. Specjalnie oświadczenie wydało GSC Game World, twórcy Stalkera, apelując do fanów z całego świata o wsparcie dla armii:


Dziś federacja rosyjska oficjalnie wypowiedziała wojnę Ukrainie. Nasz kraj obudziły odgłosy eksplozji i wystrzałów broni, ale jest gotowy bronić swojej wolności i niepodległości, bo pozostaje silny i gotów na wszystko. Przyszłość jest nieznana, ale jesteśmy pełni nadziei i wierzymy w naszą armię oraz Ukrainę. Dlatego zwracamy się do wszystkich naszych kolegów z branży gier. Gracze, blogerzy i każdy, kto zobaczy ten post w swoim kanale informacyjnym: podziel się nim, nie stój z boku i pomóż potrzebującym. [...] Pomimo bólu, śmierci, wojny, strachu i nieludzkiego okrucieństwa Ukraina przetrwa. Jak zawsze.


Głos zabrało także Frogwares, studio odpowiedzialne za Sherlock Holmes Chapter One czy The Sinking City.


Nie możemy po prostu stać z boku. Rosja atakuje naszą ojczyznę i neguje suwerenność Ukrainy. Staramy się być bezpieczni, ale to wojna, nie ma co do tego wątpliwości. Wzywamy wszystkich do zmuszenia Putina do wycofania się z naszych ziem #StopRussianAggression Jesteśmy pokojowym narodem i przez wszystkie lata, odkąd zdobyliśmy niepodległość, nigdy nikogo nie atakowaliśmy ani nie groziliśmy. Ta sytuacja wpłynie na naszą pracę, a nasze życie może zostać zniszczone.


Vostok Games (Fear the Wolves, Survarium) ograniczyło się do wymownego zdjęcia flagi:

Wsparcie dla Ukraińców wyraziły m.in. rodzime Draw Distance czy e-sportowa organizacja Fnatic.

Wpis opublikowało również Bloober Team:

Fundacja Tech To The Rescue ruszyła z kolei z kampanią wsparcia ukraińskich organizacji pozarządowych przez firmy technologiczne w zakresie m.in. cyberbezpieczeństwa – szczegóły znaleźć możecie TUTAJ.

CD-Action to medium o grach – i nie zdziwią nas głosy, że nie powinniśmy się w tę sprawę angażować. Nie możemy jednak pozostawać bierni. Redakcja jest całym sercem z Ukrainą. 

Jeśli sami chcielibyście w jakikolwiek sposób wspomóc Ukraińców, w sieci można znaleźć wiele organizowanych w tym celu zbiórek (nie tylko pieniędzy, ale często też leków czy żywności). Nie wszystkie muszą być jednak godne zaufania, dlatego najlepiej zawierzyć zweryfikowanym organizacjom, np. Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi, Polskiej Akcji Humanitarnej czy ukraińskiego Army SOS. Swoją zbiórkę uruchomiły też Pomagam.pl czy Zrzutka.pl.

Aktualizacja #1

11 bit studios ogłosiło, że wszelki zysk ze sprzedaży This War of Mine i DLC do niego z najbliższych 7 dni przekazany zostanie Ukraińskiemu Czerwonemu Krzyżowi.

Do akcji dołączył również GOG:

W geście protestu e-sportowa drużyna Wisły Płock nie przystąpiła do meczu z Lokomotiv Moskwa w FIFA eClub Series.

Aktualizacja #2

Wpłatę na Ukraiński Czerwony Krzyż zapowiedział szwedzki wydawca Raw Fury, do przelewów zachęca również swoich fanów.

Ukraińska organizacja Natus Vincere podziękowała za wsparcie dla Ukrainy, szczególnie wśród protestujących przeciwko wojnie Rosjan.

Aktualizacja #3

Wyrazy solidarności z Ukraińcami przesyła także One More Level, autorzy Ghostrunnera:

CD Projekt przekaże milion złotych Polskiej Akcji Humanitarnej w związku z atakiem na Ukrainę.

Aktualizacja #4

Głos zabrało studio 4A Games z Ukrainy, twórcy serii Metro. W specjalnym oświadczeniu prosi o finansowe wsparcie dla ukraińskiej armii.

Słowa dla Ukraińców ma także czeskie Amanita Design. Jak mówi studio, akcja 11 bit studios zainspirowała je do przekazania dochodów z najbliższego tygodnia organizacji charytatywnej pomagającej ofiarom wojny na wschodzie. 

Aktualizacja #5

Swoją pomoc zaoferowało również Bungie:

Aktualizacja #6

Należąca oficjalnie od dzisiaj do Tencentu Cenega (po przejęciu 1C Entertainment) także wyraziła solidarność z Ukrainą:

Swoje zyski z najbliższych 7 dni Ukraińskiemu Czerwonemu Krzyżowi przekaże także polskie studio Crunching Koalas.

Identycznie postąpią The Farm 51 (Chernobylite) i Polyamorous (Paradise Lost).

Aktualizacja #7

Techland również postanowił przekazać milion złotych na Polską Akcję Humanitarną.

Polskie Artifex Mundi przekaże swoje dotychczasowe dochody z tego roku Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi na pomoc Ukrainie. Wszystkie pieniądze zarobione do końca marca ze sprzedaży Irony Curtain także zostaną oddane na ten cel.

Aktualizacja #8

News z czasem będzie aktualizowany o kolejne informacje.


Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5501

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze