Były dyrektor Intela zasili szeregi chińskiej wytwórni półprzewodników
Bai Peng, mogący pochwalić się niemałym doświadczeniem w zakresie technologii układów logicznych, z początkiem roku stał się prezesem chińskiego Hua Hong Semiconductor.
Hua Hong Semiconductor jest drugą co do wielkości odlewnią półprzewodników w Chinach i zdaje się, że tytuł ten jej nie zadowala. Świadczyć o tym może pozyskanie i powołanie na prezesa jednego z byłych dyrektorów Intela, który zjadł zęby na technologii układów logicznych.
Chiny inwestują
Wspomniana w poprzednim akapicie firma jest częścią Huahong Group i mimo że nie posiada ogromnych udziałów w rynku układów scalonych (wedle redakcji Tom's Hardware w trzecim kwartale 2023 r. wyniosły one ok. 2%), tak ambicji zdecydowanie jej nie brakuje. Oprócz pozyskania nowych klientów, takich jak francusko-włoskie STMicroelectronics, i placówek, Hua Hong Semiconductor skupiło się na wcieleniu w swoje szeregi osób, które mogą pochwalić się zarówno talentem, jak i doświadczeniem.
Bai Peng, który dołączył do chińskiego przedsiębiorstwa i z początkiem stycznia objął stanowisko jego prezesa, ma na koncie przeszło trzy dekady spędzone w Intelu. W amerykańskiej korporacji zajmował się zagadnieniami związanymi z rozwojem układów logicznych, poczynając od badań nad tą technologią, na produkcji podzespołów kończąc.
Zaskoczeniem raczej nie jest, że Hua Hong Semiconductor, tak jak i większość pokrewnych biznesów, zamierza skupić się na wytwarzaniu chipów wykorzystywanych przez sztuczną inteligencję. Peng, posiadający sporą wiedzę specjalistyczną w tym temacie, ma pomóc Chińczykom wznieść się na wyżyny i zawojować rynek.
W sieci nie brak pogłosek co do tego, jakoby Hua Hong planowało połączyć siły ze swoim największym konkurentem na rodzimej ziemi, czyli Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC). Biorąc pod uwagę niesłabnące napięcia na linii Chiny-USA i toczącą się od dobrych kilku lat swoistą wojnę technologiczną, Państwo Środka stara się usamodzielnić i załagodzić problemy spowodowane ograniczeniami nałożonymi na import zaawansowanego sprzętu ze Stanów Zjednoczonych. Fuzja dwóch największych odlewni półprzewodników w kraju z pewnością pomogłaby Chinom, pytaniem pozostaje jednak, czy leży ona w interesie tych przedsiębiorstw.
Czytaj dalej
Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.