11
3.11.2017, 14:41Lektura na 2 minuty

Call of Duty: WWII – Twórcy chcą, byśmy podglądali zawartość cudzych loot boksów

W dodatku chętnie nagrodzą nas za wścibstwo.


Mateusz Witczak

Niezwykle ciepło oceniana odsłona cyklu naturalnie wpisuje się w światowe trendy i oferuje skrzynki z łupami. Ale wprowadza do kontrowersyjnej mechaniki pewien niuans.

Bonusową zawartość otrzymujemy bowiem w ramach zrzutów wyposażenia dokonywanych w hubie gry (czyli na plaży w Normandii). Kiedy już skrzynia spadnie z nieba (!), inni gracze mogą do niej podbiec i podejrzeć jej zawartość. Nadmieńmy jednak, że nie są w stanie ukraść należących do nas przedmiotów.

Co więcej, twórcy chcą premiować tak podglądanie, co wyciągną koledzy, jak i otwieranie skrzynek w ich towarzystwie. Obie akcje skutkują wzrostem jednego z nowych dla cyklu wskaźników, tzw. social score (innymi słowy wyznacznika, jak dobrym członkiem społeczności jesteśmy. Developerzy pragną w ten sposób nagradzać tych użytkowników, którzy może nie są najlepsi w trybie Dominacji, ale grają fair i nie wzbraniają się przed interakcjami). 

Sympatyczny zabieg, choć w październiku skrzynki z łupami nie miały dobrej prasy. ESRB zastanawia się, czy powinny one podlegać pod te same regulacje, co gry hazardowe. PEGI też nad tym duma, wskazując zarazem, kto powinien zabrać w sprawie głos - parlamenty krajowe. I faktycznie, brytyjski ustawodawca wziął się za mikrotransakcje

Problem mają też developerzy. Sporo cięgów zebrało singlowe Śródziemie: Cień wojny (loot boksy pozwalają nawet na... obejrzenie bonusowego zakończenia), zaś architekci Battlefronta II po chłodnej reakcji na betę byli zmuszeni zmienić sposób, w jaki w grze będą funkcjonować skrzynki z losową zawartością.

Redaktor
Mateusz Witczak

Obecnie wydaję serwis PolskiGamedev.pl, wcześniej przez wiele lat prowadziłem dział publicystyki w CD-Action. O grach pisałem m.in. w Playu, PC Formacie, Playboksie i Pikselu, a także na łamach WP, Interii i Onetu. Współpracuję z Repliką, Dwutygodnikiem i Gazetą Wyborczą, często można mnie przeczytać na łamach Polityki, gdzie publikuję teksty poświęcone prawom człowieka, mniejszościom i wykluczeniu.

Profil
Wpisów3457

Obserwujących18

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane