208
5.01.2010, 13:17Lektura na 2 minuty

CD-Action ponownie ONLINE. Kilka zdań o tym, co się stało

Jak wielu z was zapewne zauważyło - a trudno było tego nie zauważyć - strona www.cdaction.pl była od jakiegoś czasu (dokładniej od minionej soboty) nieaktywna. Co się stało?


Hut

Zdarza się nawet najlepszym. Strona www.cdaction.pl została zaatakowana przez "hakera". Sam "włam" nie był ani szczególnie groźny, ani wyjątkowo wymyślny, na dodatek wykorzystywał tak naprawdę lukę w innym serwisie znajdującym się na tym samym serwerze, co nasz. Padliśmy jednak jego ofiarą - nastąpił tzw. deface, czyli podmiana strony głównej serwisu.

Tak naprawdę błahostka, która została zidentyfikowana niemal natychmiast, i równie szybko ją usunęliśmy. Ponieważ jednak firma, która udostępnia nam serwery, podchodzi do wszelkich tego typu zdarzeń bardzo poważnie i profesjonalnie, uruchomione zostały procedury - niestety długotrwałe - które miały na celu dokładne zbadanie tego, co "haker" zrobił i czy jego działania mogą mieć jakieś konsekwencje w przyszłości. Błaha w istocie sprawa wywołała ciąg działań, które sprawiły, że jedna z najpopularniejszych w Polsce strona o grach została wyłączona na prawie trzy dni.

Tyle oficjalnego komunikatu, teraz czas na osobistą opinię.

Pacan, który to zrobił, zasłania się dziecinnie pojmowaną "moralnością hakera", zapewnia o swoich dobrych intencjach i stosuje inne podobne zagrywki, żeby usprawiedliwić własne działania. Nic tego jednak nie usprawiedliwia - poza czystą złośliwością, mentalną niedojrzałością, brakiem szacunku dla pracy innych ludzi oraz ogólnym bałaganem w łepetynie. Bez żadnych konkretnych powodów, ze znudzenia swoją jałową egzystencją ów "haker" pozbawił naszych czytelników możliwości korzystania z serwisu www.cdaction.pl, a także zepsuł im dwie zabawy - jedną w 100% pozytywną, czyli WWWeekendowy konkurs z życzeniami noworocznymi, oraz drugą, przygotowywaną przez ponad miesiąc przez naszą redakcję, czyli wybory Najlepszych gier 2009 roku.

Na szczęście nasi Internauci byli z nami przez cały czas, dostaliśmy wiele maili zarówno z pytaniami dotyczącymi tego, co się dzieje, jak i wyrazami wsparcia (w jednym z nich "trzymać się" kazała nam widoczna na zdjęciu powyżej Emilka, córka wieloletniego czytelnika CDA), dlatego z przyjemnością informujemy, że strona ponownie rusza.

Wszystkie zaległe akcje będziemy rozwiązywać najszybciej, jak to możliwe. Prace z konkursu WWWeekendowego zaprezentujemy jutro, a wyniki głosowania na najlepsze gry roku 2009 w piątek, kiedy upewnimy się, że głosy nie zostały w żaden sposób zmanipulowane przez "hakera".

Choć nie tak miał się zacząć dla www.cdaction.pl rok 2010, zgodnie z zasadą "co cię nie zabije, to cię wzmocni" ruszamy z pełną parą. Jeszcze w styczniu czeka was kilka niespodzianek - dużo bardziej miłych niż ta z minionej soboty...

Redaktor
Hut
Wpisów4059

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze