5
13.12.2023, 13:59Lektura na 3 minuty

Zrobiliśmy grę z Pulp Books i NASK! Paragrafówka Fake Off do pobrania za darmo

Razem z ekspertami od cyberbezpieczeństwa NASK oraz wydawnictwem Pulp Books mamy przyjemność zaprezentować wspólne dzieło. Gra paragrafowa Fake Off, podana w formie interaktywnego słuchowiska, to opowieść o zniknięciu młodej dziewczyny, mrocznym influencerze i wszechobecnej dezinformacji.


CD-Action

To nie pierwszy raz, gdy sięgamy po format gry paragrafowej. Niektórzy czytelnicy mogą pamiętać specjalną akcję przygotowaną przy okazji premiery polskiego Green Hell. Teraz postanowiliśmy jednak pójść o krok dalej. CD-Action wspólnie z NASK wymyśliło zarys projektu dotyczącego tematyki dezinformacji. Jego efektem jest Fake Off, które pobierzecie od dziś za darmo przez aplikację na Androida i iOS-a:


Skąd taki projekt?

Pomysł narodził się wiosną 2022 roku, niedługo po agresji Rosji na Ukrainę, gdy nasza sieć została zalana przez plotki, informacje nie do końca prawdziwe lub celowe kłamstwa. Jak nigdy potrzebne było nie tylko sprawne działanie dziennikarzy czy ośrodków fact-checkingowych, ale też umiejętność samodzielnej oceny czytanych przez nas newsów pod kątem autentyczności. Dobrze jednak wiemy, że wojna to niejedyne wydarzenie, w związku z którym możemy paść ofiarą oszustwa, manipulacji czy uwierzyć w pięknie przedstawioną, ale niepotwierdzoną historię.

I właśnie tę problematykę ma naświetlić gra paragrafowa Fake Off. Aby zawarta w niej historia była jak najlepsza, zaprosiliśmy do współpracy wydawnictwo Pulp Books – to samo, które przygotowuje audiobook CD-Action i które stworzyło grę terenową na CD-Action Expo 2023. Za scenariusz odpowiada sam Jakub Ćwiek, autor m.in. wielu powieści fantasy, a projekt nadzorował Andrzej Kwiecień, którego  debiutancka cyberpunkowa powieść „Metamorf” ukazała się w tym roku i którą recenzowaliśmy dla w CD-Action.


O czym jest Fake Off?

Fake Off przedstawia historię Zbyszka, którego siostra znika w nie do końca jasnych okolicznościach, zabierając z domu sporą sumę. W tej pełnej rozgałęzień interaktywnej produkcji (dostępnej zarówno w formie audiobooka, jak i tekstowej) sami wybierzemy kolejne kroki śledztwa. Zakończenie opowieści będzie zależało nie tylko od naszej intuicji, ale też tego, jak sami radzimy sobie z tematyką dezinformacji oraz szukaniem odpowiedzi w sieci.

4
zdjęć

Aby upewnić się, że za ciekawą warstwą fabularną stoją też filary autentycznych technik manipulacji i dezinformacji w sieci, współpracowaliśmy ściśle z ekspertami NASK, którzy oceniali scenariusz i dzielili się wiedzą. Jako swoisty suplement do gry Fake Off prezentujemy również serię artykułów dotyczących powyższej problematyki, przygotowaną w oparciu o materiały szkoleniowe NASK.

Pobierz Fake Off na urządzenia z Androidem.

Pobierz Fake Off na urządzenia z iOS.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasze artykuły dotyczące dezinformacji.


Czytaj dalej

Redaktor
CD-Action
Wpisów1094

Obserwujących0

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze