31
31.01.2019, 13:45Lektura na 2 minuty

CD Projekt i Andrzej Sapkowski zbliżają się do zakończenia sporu

Czy autor wiedźmińskiej sagi otrzyma wielomilionowe wynagrodzenie?


Rafał „hraboll” Pieczka

Na początku października zeszłego roku gruchnęła wieść, że Andrzej Sapkowski żąda od CD Projektu co najmniej 60 milionów złotych. Kwota ma stanowić dodatkowe wynagrodzenie za wykorzystanie książkowej sagi „Wiedźmin” przy produkcji gier. Kierownictwo warszawskiej spółki uznało roszczenia pisarza za całkowicie bezpodstawne, jednocześnie zaznaczając, że będzie dążyć do polubownego rozwiązania sprawy.

Sprawy, która nie tylko była szeroko komentowana w rodzimych i zagranicznych mediach, lecz także mocno odbiła się na kondycji lidera rodzimej branży gier. Co warte uwagi, rok temu CD Projekt chwalił się, że ogólne przychody z interaktywnych przygód Białego Wilka sięgają już miliarda złotych. „AS” oczekuje, iż otrzyma 6% wygenerowanych zysków.

Puls Biznesu dowiedział się nieoficjalnie, iż strony przedstawionego sporu są bliskie osiągnięcia porozumienia. Osoba zorientowana w sprawie przekazała dziennikowi takie oto informacje:


Trwają ustalenia między stronami. Do miesiąca powinna się pojawić informacja, jakie jest rozwiązanie. Jest szansa na ugodę, ale to jeszcze nie jest przesądzone.Ugoda jest możliwa, aczkolwiek nie ma ona skutkować wypłaceniem żądanej kwoty:


Raczej może to być forma docenienia twórczości Andrzeja Sapkowskiego — jego postaci, talentu i potencjału, jeśli chodzi o pomoc spółce w kreowaniu pomysłów.Niestety, producent wiedźmińskich gier nie zamierza komentować przebiegu negocjacji. W październiku zeszłego roku Adam Kiciński, prezes CD Projektu, w rozmowie z Pulsem Biznesu podkreślał, że spółce zależy zarówno na podtrzymaniu dobrych relacji z Andrzejem Sapkowskim, jak i honorowaniu wcześniejszych umów:


Będziemy dążyć do porozumienia i to nie jest tylko deklaracja. Zależy nam na dobrych relacjach z panem Sapkowskim, ponieważ to jest dobre dla wszystkich. Jeśli jednak chodzi o umowy już podpisane, to uważamy, że powinny być respektowane.


Redaktor
Rafał „hraboll” Pieczka

Niegdyś byłem ekspertem od klasycznych przygodówek, zaś obecnie jestem nieuleczalnym łasuchem i nieprzyzwoicie zatwardziałym fanem angielskiego futbolu. Zaczynałem z poziomu wiernego czytelnika CD-Action, pisałem w kilku miejscach. Aktualnie spełniam swoje marzenia.

Profil
Wpisów1397

Obserwujących6

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane