Chiński czatbot przebił ChatGPT pod kątem popularności w App Store
Asystentowi AI DeepSeek udało się zdobyć tytuł najwyżej ocenianej darmowej aplikacji w amerykańskim App Store.
Modele sztucznej inteligencji chińskiego startupu DeepSeek na Zachodzie zadebiutowały stosunkowo niedawno i, co może być niemałym zaskoczeniem dla Amerykanów, praktycznie od razu zaskarbiły sobie przychylność użytkowników. Aplikacja „DeepSeek – Asystent AI” trafiła do App Store 10 stycznia i od tego momentu zbiera przytłaczająco pozytywne oceny, tym samym przebijając m.in. ChatGPT od OpenAI.
Chiński czatbot święci triumfy
Mimo że napędzany przez DeepSeek-V3-model czatbot zaskarbił sobie przychylność użytkowników, narobił sobie przy tym i wielu wrogów, a spora w tym zasługa jego pochodzenia. W związku z opracowaniem przez Chińczyków modelu sztucznej inteligencji, który jest w stanie dorównać wytworom amerykańskich przedsiębiorstw (a nawet je pokonać pod niektórymi względami), pojawiło się sporo głosów kwestionujących skuteczność nałożonych na Państwo Środka sankcji i ograniczeń na import zaawansowanej technologii ze Stanów Zjednoczonych.
Problem w tym, że wedle zapewnień naukowców z DeepSeek, ich AI powstała bez potrzeby korzystania z najświeższych układów, zamiast tego w laboratorium znalazły się chipy H800 Nvidii. Cały proces szkolenia sztucznej inteligencji kosztował zaś nie więcej niż 6 milionów dolarów, a więc, wbrew pozorom, Chińczykom udało się zamknąć w przyzwoitej kwocie.
Biorąc pod uwagę, że Asystent AI DeepSeek powstał zarówno bez potrzeby sięgania po najnowsze (i zarazem najdroższe) zdobycze technologii, jak i wykładania miliardów dolarów na szkolenie, sporo osób zaczęło głowić się nad tym, czy amerykańskie biznesy z sektora sztucznej inteligencji nie są zbyt rozrzutne.
Na razie jednak nie zanosi się na to, aby OpenAI i pokrewne firmy wstrzymały się z wydawaniem ton zielonych. Niedawno ogłoszony Projekt Stargate ma pochłonąć ok. 500 miliardów dolarów, a w jego ramach na terenie Stanów Zjednoczonych powstaną ogromne centra danych. Altman i spółka pochwalili się również opracowaniem swojego „agenta AI”, czyli modelu sztucznej inteligencji, który może pochwalić się praktycznym zastosowaniem i umiejętnością samodzielnej pracy (oczywiście w zakresie powierzonych mu obowiązków).
Asystenta AI DeepSeek możemy pobrać na nasze urządzenia z apple'owskiego App Store lub Sklepu Google Play.
Czytaj dalej
Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.