Chiny: Humanoidalne roboty za dwa lata?
Chińskie Ministerstwo Przemysłu i Informatyki przedstawiło ambitny plan masowej produkcji humanoidalnych robotów.
Państwo Środka nieprzypadkowo postawiło przed sobą tak ambitny cel. Według wspomnianego ministerstwa androidy te staną się wynalazkiem, który będzie miał równie rewolucyjny charakter jak smartfony.
Kolejna rewolucja przemysłowa?
Ministerstwo Przemysłu i Informatyki Chin opublikowało dokument, w którym twierdzi, że roboty „przekształcą świat”. MIIT zakłada, że do 2025 roku roboty osiągną na tyle zaawansowany poziom, że zostaną wprowadzone do produkcji na masową skalę.
Według Bloomberga, udostępniony przez chińskie władze dokument jest „bogaty w ambicje, ale ubogi w szczegóły”. Niemniej jednak niektóre chińskie firmy, takie jak Fourier Intelligence, zamierzają zintensyfikować prace i przyczynić się do realizacji tych celów. Wspomniane przedsiębiorstwo z Szanghaju planuje rozpocząć masową produkcję swojego robota humanoida GR-1 jeszcze w tym roku, mając w planach dostarczenie tysięcy gotowych urządzeń w 2024 roku. Według deklaracji producenta mają być one zdolne do przenoszenia ładunków o wadze do 50 kilogramów – całkiem rozsądne wydaje się więc twierdzenie, że mowa tu bardziej o robotach ukierunkowanych na przemysł niż o kojarzonych z usługami pociesznych androidach z filmów SF.
Nie tylko Chiny
Tezę tę zdają się zresztą potwierdzać również plany innych przedsiębiorstw. Amerykańska firma Agility Robotics otwiera w Oregonie fabrykę, gdzie zamierza wytwarzać podobnej klasy konstrukcje. Mowa tu o poruszających się na dwóch nogach robotach, które będą zdolne do naśladowania ruchów ludzi, takich jak chodzenie, klękanie i przenoszenie paczek. Wysiłki Amerykanów w tej kwestii już teraz przyciągnęły uwagę Amazona – gigant testuje urządzenie o nazwie Digit, które docelowo ma pomóc w automatyzacji magazynów firmy.
Wygląda jednak na to, że to dopiero pierwsze przymiarki. Damion Shelton, CEO Agility Robotics, przewiduje co prawda „stopniowy wzrost wdrożeń robota Digit” w przyszłości, równocześnie jednak uważa, że masowe zastosowanie tego rodzaju wynalazku nastąpi w dalszej przyszłości, gdyż roboty dwunożne są stosunkowo nowym osiągnięciem nauki i techniki – co należy zapewne rozumieć w ten sposób, że jak na razie nie są na tyle zaawansowane, by zastąpić ludzi.
Nawiasem mówiąc, również Tesla pracuje nad własnymi robotami humanoidami o nazwie Optimus lub Tesla Bot, co Elon Musk ogłosił jeszcze w 2021 roku. Nie wygląda jednak na to, żeby firma osiągnęła na tym polu znaczące sukcesy – a przynajmniej tak należałoby rozumieć dość mgliste wypowiedzi szefa koncernu podczas konferencji Tesla AI Day rok później.
Fot. otwierająca: Fourier Intelligence
Czytaj dalej
Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.