23.05.2024, 10:00Lektura na 2 minuty

Chiny stworzyły czatbota opartego na Xi Jinpingu

Myśl socjalistyczna w cyfrowym wydaniu.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Czatbot mający imitować sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin został wyszkolony nie tylko na napisanych przez niego książkach i pismach, ale również na rządowych dokumentach, raportach oraz im pokrewnych publikacjach. A wszystko to po to, aby mógł pełnić rolę cyfrowego orędownika filozofii znanej jako „Myśl Xi Jinpinga o socjalizmie z chińską charakterystyką w nowej erze”.


Myśl Xi Jinpinga

Czy tytułowy czatbot rzeczywiście ma dużo wspólnego z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej i będzie w stanie wiernie odtworzyć jego poglądy? Jak podaje serwis Financial Times, jeden z dokumentów, którym „nakarmiono” rzeczony duży model językowy, zawierał przeszło 86 000 wzmianek o Xi Jinpingu, a w piśmie znalazło się multum zachęt do „myślenia i życia w ścisłej zgodzie z Komitetem Centralnym Partii z Sekretarzem Generalnym Xi Jinpingiem na czele” i „Zjednoczenia się ściślej wokół Komitetu Centralnego Partii z towarzyszem Xi Jinpingiem w jego centrum”.

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że bazujący na Xi Jinpingu czatbot nie jest pierwszą próbą przeniesienia filozofii chińskiego lidera na wirtualny grunt. Państwo Środka opracowało aplikację o wdzięcznie brzmiącej nazwie „Study Xi Strong Nation”, która służy do edukowania i testowania wiedzy około 100 milionów członków Komunistycznej Partii Chin w całym kraju.

Opisywany czatbot nie został na ten moment udostępniony publicznie i pozostaje pod czujnym okiem rządowej agencji Cyberspace Administration of China odpowiedzialnej za cenzurowane Internetu. Wedle doniesień, ten duży model językowy potrafi podsumowywać informacje, odpowiadać na pytania użytkowników, generować raporty, a nawet dokonywać tłumaczeń z języka angielskiego na chiński i na odwrót – a wszystko to utrzymane w duchu socjalizmu.

Warto przy tym zauważyć, że Państwo Środka sceptycznie podchodzi do zagranicznej technologii i uważa, że może ona wiele namieszać w wewnętrznej polityce. Z tego też względu nie tylko zakazano stosowania modeli sztucznej inteligencji stworzonej na Zachodzie, ale i postawiono szereg wymogów co do jej opracowania przed rodzimymi developerami. Z tego też względu Cyber Security Association of China, organizacja non-profit związana ze wspomnianą już Cyberspace Administration of China wystosowała publiczną bazę danych złożoną z przeszło 100 milionów wpisów uznanych za godne zaufania przez chiński rząd.  


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów1219

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze