Chiny szykują się do wysłania ludzi na Księżyc. Rakieta Long March 12 odbyła udany lot testowy
Amerykanie nie są jedynym narodem, który planuje w najbliższym czasie ponownie wysłać człowieka na powierzchnię Srebrnego Globu.
Mierząca 62 metry rakieta Long March 12 odbyła swój lot testowy w sobotę z portu kosmicznego Wenchang na wyspie Hainan ulokowanej w południowej części Chin. Celem rakiety było przetestowanie nowych silników oraz umieszczenie na orbicie dwóch satelitów i z zadań tych wywiązała się bez zarzutu. Dane zebrane podczas lotu Long March 12 mają przybliżyć Chińczyków o krok do osiągnięcia ich obecnie najważniejszego celu związanego z podbojem kosmosu, czyli wysłania człowieka na Księżyc.
Chiny chcą zawojować Księżyc
Long March 12, jako najmłodszy przedstawiciel rodziny, posiada wiele ulepszeń względem swoich poprzedników. Pierwsze rakiety Long March były wystrzeliwane w przestrzeń kosmiczną jeszcze w latach 70. i 80., jednakże od tamtego czasu chińska technologia poszła znacznie naprzód, a najnowszy twór inżynierów z Szanghajskiej Akademii Technologii Lotów Kosmicznych napędzany jest czterema silnikami YF-100K. Przy pełnym otwarciu przepustnicy są one w stanie wygenerować nawet 5000 kiloniutonów ciągu, a więc zauważalnie więcej niż pierwowzory umieszczane na starszych wersjach rakiet Long March.
To właśnie silniki YF-100K, a dokładniej ich specjalna odmiana, mają stać się elementem powstającej rakiety nośnej Long March 10, na której pokładzie Chińczycy planują udać się na podbój Srebrnego Globu. Sobotni lot Long March 12 udowodnił, że YF-100K działają bez zarzutu, jednakże lot na Księżyc wymagał będzie ich nie czterech, a dwudziestu jeden.
Jak już zostało wspomniane, Long March 12 został opracowany przez państwową Szanghajską Akademię Technologii Lotów Kosmicznych, przy okazjonalnym wsparciu ze strony Chińskiej Akademii Technologii Pojazdów Startowych (również pozostającej pod nadzorem Komunistycznej Partii Chin). Naukowcy utrzymują, że ich dzieło jest w stanie dostarczyć na orbitę okołoziemską ładunek o łącznej masie co najmniej 12 ton metrycznych, zaś wyprawa w nieco wyższe rejony wymaga zredukowania masy ładunku o połowę.
Lot Long March 12 był 58. takim przedsięwzięciem Chińczyków w tym roku, jednakże żaden z poszczególnych modeli rakiet nie został wystrzelony więcej niż 7 razy, co świadczy o tym, że Państwo Środka nie stroni od eksperymentów i szukania optymalnego rozwiązania. Jak zauważył Stephen Clark z redakcji Ars Technica, w tym samym czasie Stany Zjednoczone wysłały w powietrze 142 rakiety, jednakże aż 119 z nich to opracowane przez SpaceX Falcon 9 i Falcon Heavy.
Czytaj dalej
Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.