2
17.09.2024, 14:30Lektura na 2 minuty

Cyfrowe waluty banku centralnego zyskują na popularności

Już podobno 134 różnych państw zainteresowało się pracami nad cyfrowymi odpowiednikiemi swoich walut.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Z przeprowadzonego przez amerykański think tank Atlantic Council badania wynika, że aktualnie już wszystkie kraje wchodzące w skład grupy G20 przyglądają się bacznie cyfrowym walutom banku centralnego, z kolei 44 państwa postanowiły pójść o krok dalej i już prowadzą na swoim terenie programy pilotażowe z ich wykorzystaniem.


Cyfrowy pieniądz

Na ten moment na wdrożenie pomysłu cyfrowego pieniądza zdecydowały się jedynie trzy kraje: Nigeria, Jamajka i Bahamy. W każdym z nich cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC, ang. central bank digital currency) zaczęła zyskiwać na popularności, a przynajmniej tak twierdzą odpowiedzialni za raport Atlantic Council Josh Lipsky i Ananya Kumar.

Na prostej drodze do wdrożenia tego pomysłu u siebie są również Chiny, które obecnie znajdują się w fazie testów e-CNY, czyli wirtualnego juana. Państwowi urzędnicy utrzymują, że od startu programu wykorzystanie cyfrowej waluty znacznie wzrosło, a wykonane z jej wykorzystaniem transakcje opiewają na łączną kwotę około 7 bilionów juanów.

Lipsky i Kumar nadmienili, że duży postęp w opisywanej kwestii poczynił również Europejski Bank Centralny ze swoim wieloletnim pilotażowym projektem cyfrowego euro, a do grona państw skorych do wdrożenia wirtualnego pieniądza postanowiły dołączyć nawet i Stany Zjednoczone Ameryki. Mimo to w maju Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych uchwaliła ustawę, na mocy której zakazane jest wystawianie detalicznych jednostek cyfrowej waluty, czyli takich, z których mogą korzystać zwykli obywatele. Autorzy podkreślili, że CBDC i jej wdrożenie pozostaje jednym z zagadnień poruszanych przez kandydatów na urząd prezydenta USA.

Dlaczego różne kraje coraz łapczywiej spoglądają w kierunku cyfrowego pieniądza? Raport Atlantic Council utrzymuje, że rządy, a dokładniej ich możliwość do dodruku waluty, czują się zagrożone przez rosnącą popularność kryptowalut oraz znaczenie Big Techu, jako że największe z korporacji są w stanie obracać miliardami dolarów, a ich zysków mogłoby pozazdrościć niejedno małe państwo. Co ciekawe, wdrożenie CBDC ma być również odpowiedzią na słabnące wykorzystanie gotówki, aczkolwiek w jaki sposób wprowadzenie rozwiązania mającego na celu ją zastąpić ma uchronić fizyczny pieniądz przed zniknięciem – tego akurat nie zdradzono.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów1222

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze