4.12.2024, 17:00Lektura na 2 minuty

Czy na skanerze stomatologicznym można pograć? Wychodzi na to, że tak

A dowiedzieliśmy się tego za sprawą taty jednego z użytkowników Reddita, który pozwolił synowi zostać chwilę w klinice dentystycznej po jej zamknięciu.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Już na samym początku zaznaczę, że nie jest to kolejny tekst z cyklu „Doom uruchomiony na <tu wstaw nazwę nietypowego sprzętu>”. Tym razem produkcji id Software się upiekło, na tapet zaś został wzięty Counter-Strike: Source oraz Subnautica.


Granie na skanerze stomatologicznym

Jak już zostało napomknięte we wstępie, do przetestowania sieciowej strzelanki Valve i podwodnego survivala przyczynił się ojciec jednego z użytkowników Reddita, który wpuścił syna do swojej kliniki dentystycznej. Ten zaś skorzystał z okazji i dobrał się do skanera stomatologicznego taty, aby sprawdzić, czy urządzenie kosztujące tyle, co niewielka kawalerka jeszcze kilkanaście lat temu, jest w stanie poradzić sobie z grami. Jak się okazało – tak, jest. I to całkiem nieźle.

Źródło: https://www.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/1h3g3tz/gaming_on_a_dental_computer/

AfternoonPutrid8558, bo taki pseudonim nosi użytkownik Reddita, który pochwalił się wykorzystaniem skanera stomatologicznego do uruchomienia gier, potwierdził, że rzeczony sprzęt daje radę nawet ze względnie współczesnymi produkcjami. Oczywiście Counter-Strike: Source raczej trudno zaliczyć do ich grona, niemniej działał on aż w 600-700 klatkach na sekundę. Lepszym wyznacznikiem wydajności okazała się Subnautica, w przypadku której wskaźnik FPS utrzymywał się pomiędzy 60 a 70. Niestety, na przeszkodzie do przetestowania większej liczby gier stanęła niewielka ilość wolnego miejsca na dysku, łącze internetowe oraz ograniczony czas na przeprowadzenie eksperymentu.

Model skanera znajdujący się w klinice taty AfternoonPutrid8558 jest wyposażony w procesor Intel Core i7-5820K, czyli swego czasu jeden z najbardziej wydajnych modeli ze stajni niebieskich. CPU ulokowane zostało na płycie głównej MSI X99A RAIDER przeznaczonej raczej dla gamingowych maszyn, a nie specjalistycznych sprzętów. W urządzeniu znalazła się również karta graficzna AMD Radeon R9 z serii 200 o 2 GB pamięci, a więc pod tym względem akurat szału nie ma. Dopełnieniem podzespołów są cztery kości RAM o łącznym rozmiarze 32 GB.

Źródło: https://www.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/1h3g3tz/gaming_on_a_dental_computer/

Wbudowany w sprzęt wyświetlacz posiada rozdzielczość 1280 × 1024 i częstotliwość odświeżania 75 Hz, co raczej nie czyni z niego ekranu idealnego do rozgrywki. Największym zaskoczeniem było zaś to, jak wygodne okazało się sterowanie statkiem podwodnym w Subnautice przy pomocy... trackballa.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów1437

Obserwujących3

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze