Dane na temat sprzedaży komputerów w ubiegłym roku. Lenovo na prowadzeniu
W ubiegłym roku do sklepów trafiło 262,7 milionów pecetów, z czego 61,8 milionów było spod szyldu Lenovo.
International Data Corporation przygotowało raport prezentujący sprzedaż komputerów w ubiegłym roku. Wynika z niego, że w 2024 r. na sklepowe półki i pod strzechy na całym świecie trafiło 262,7 milionów pecetów, co stanowi wzrost o ok. 1% względem roku 2023. Mimo że powrót do wyników sprzed pandemii zdaje się wciąż odległy, producenci spoglądają z optymizmem w przyszłość i liczą na to, że wraz z poprawą sytuacji ekonomicznej w poszczególnych państwach przyjdzie zwiększone zainteresowanie sprzętem komputerowym.
Co ciekawe, badacze z IDC uważają, że za wyższą niż w ubiegłym roku sprzedaż pecetów w segmencie konsumenckim odpowiadają w znacznej mierze dotacje rządowe w Chinach:
Choć rynek odnotował wolniejszy powrót do wzrostu, w czwartym kwartale dało się dostrzec pewne przesłanki do optymizmu, ponieważ dotacje rządowe w Chinach doprowadziły do lepszych niż oczekiwano wyników w segmencie konsumenckim.
Podkreślono jednak, że zarówno Amerykanie, jak i obywatele co niektórych państw europejskich, byli bardziej skłonni do wydania swoich ciężko zarobionych pieniędzy na nowy sprzęt:
Poza tym Stany Zjednoczone i niektóre kraje europejskie również odnotowały dobre wyniki ze względu na promocje sprzedaży na koniec roku, podobnie jak przedsiębiorstwa kontynuujące aktualizację sprzętu przed zakończeniem wsparcia dla systemu Windows 10, które zaplanowano na październik 2025 r.
A jak rozkładała się sprzedaż komputerów osobistych pomiędzy urządzenia poszczególnych producentów? Dane te zostały w przystępny sposób przedstawione przez badaczy z IDC:
Dominuje Lenovo ze swoimi 23,5% udziałów w globalnym rynku. Na drugim miejscu uplasowało się HP (20,2%), zaś na trzecim – Dell (14,9%). Apple zajęło dopiero czwarte miejsce i w ubiegłym roku mogło pochwalić się zagospodarowaniem niespełna 1/10 sektora tradycyjnych pecetów (8,7%). Podium domknął Asus z udziałem na poziomie 6,8%. Pozostała część rynku (25,9%) należała z kolei do mniejszych graczy.
W raporcie podkreślono także, że w związku ze zbliżającymi się przetasowaniami w administracji państwowej Stanów Zjednoczonych część producentów postanowiła podkręcić obroty i skorzystać z prawdopodobnie ostatnich tygodni przed nałożeniem nowych ceł. Na ruch ten w głównej mierze zdecydowały się marki, których główna siła przerobowa została ulokowana w Chinach, jako że to właśnie Państwo Środka zostanie wzięte na celownik przez rząd pod wodzą Donalda Trumpa.
Dane za czwarty kwartał 2024 roku prezentują się jak poniżej:
Na koniec wypada wspomnieć, że komputery ze sztuczną inteligencją wciąż nie cieszą się taką popularnością, na jaką liczyłyby korporacje, a znaczna część użytkowników woli wybrać sprawdzony sprzęt ze średniej półki.
Czytaj dalej
Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.