Doom to już nie tylko gra o mordowaniu hord przeciwników. Dzięki modowi wybierzemy się do… muzeum
Doomguy, kiedy potrzebuje odpoczynku od rozwalania setek potworów, poszerza swoje horyzonty, chodząc do muzeów.
Wątki edukacyjne w grach nie są nowością, a kolejni twórcy co rusz udowadniają, że można je efektywnie wykorzystać do poszerzania naszej wiedzy i uczyć ważnych lekcji. Dzięki takiemu Assassin’s Creed Origins w specjalnym trybie poznamy starożytny Egipt, a polskie This War of Mine, będące na liście lektur szkolnych, pokazuje horror wojny oczami cywilów. Jak jednak pokazują moderzy, nawet z najmniej oczywistych produkcji da się wynieść coś istotnego… jeśli pogrzebie się w ich plikach.
Udowodnili to Filippo Meozzi i Liam Stone, tworząc moda do Dooma, w którym zamiast robić sieczkę z przeciwników, przechodzimy się po korytarzach muzeum. W tym przypadku Doomguy zamienił broń na kieliszek czerwonego wina, zbroję na kawałeczki hors d’oeuvres, a także, by móc podziwiać eksponaty, założył okulary. Wszystko to przy akompaniamencie klasycznej suity na wiolonczelę skomponowanej przez Bacha.
Wystawę otwiera szereg dzieł epoki renesansu, a przechodząc przez kolejne sale, napotkamy specjalne sekcje poświęcone kulturze Greków, Egipcjan czy Japończyków. Podchodząc do każdego z eksponatów możemy także kliknąć w link i przenieść się na stronę Met Museum, by zaznajomić się z historią danego obiektu. W trakcie zwiedzania zbieramy ser z wbitymi wykałaczkami, uzupełniamy nasz zapas wina, a także pakujemy do portfela leżącą na ziemi gotówkę. W końcu nie można przejść obojętnie obok znajdującego się na końcu sklepu z pamiątkami, a czymś trzeba zapłacić.
Wszystko to możliwe jest nawet bez posiadania samego Dooma, ponieważ autorzy moda udostępnili całość na itch.io w formie gry uruchamianej z poziomu przeglądarki. Doom: The Gallery Experience można też pobrać i otworzyć na własnym komputerze. W tym przypadku zostaje nam (oprócz samego zwiedzania wirtualnego muzeum) tylko czekać, aż na YouTubie zaczną pojawiać się filmiki osób, które będą spreedrunowały pełnego kultury Dooma.
Czytaj dalej
Gracz kiszący się przez większość życia na słabiusieńkim pececie, stąd pałający miłością do kilku tytułów wydanych przed swoim rokiem urodzenia jak Thief 2 czy Heroes III. Niezdrowo analizujący spójność mechanik gry ze światem przedstawionym. Zawsze daje najwięcej punktów w charyzmę. Fortnite spalił mu zasilacz.