1.07.2024, 09:30Lektura na 2 minuty

Europejska Agencja Kosmiczna zrobiła klocki LEGO z... meteorytu

Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej wykorzystali fragmenty meteorytu sprzed 4,5 miliarda lat do wydrukowania klocków w 3D.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Zastanawiacie się pewnie, dlaczego badacze zatrudnieni w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) postanowili stworzyć klocki LEGO. Odpowiedź na to pytanie jest dosyć prosta – pracują oni nad znalezieniem sposobu na efektywne wznoszenie wszelkiej maści konstrukcji na Księżycu z wykorzystaniem dostępnych na Srebrnym Globie materiałów, wliczając w to nieobecny na Ziemi regolit. Zamiast niego naukowcy postanowili skorzystać ze znajdującego się pod ręką pyłu pochodzącego z odkrytego w 2000 roku w północno-zachodniej Afryce meteorytu. Pył meteorytowy wymieszano z odrobiną polilaktydu i substancją imitującą wspomniany regolit, a wspomniana masa posłużyła do wydrukowania w 3D klocków przypominających LEGO.

Źródło: https://www.lego.com/en-us/space/article/lego-space-bricks-moon

Co najważniejsze, powstałe w ten sposób klocki są w pełni funkcjonalne i pozwalają na budowanie z nich przeróżnych konstrukcji, na czym w końcu zależało ESA. Z ich pomocą badacze są w stanie przetestować różne techniki wznoszenia teoretycznych budowli na Księżycu bez potrzeby opuszczania ziemskiej atmosfery.


Nikt nigdy nie zbudował konstrukcji na Księżycu, więc musimy wymyślić nie tylko jak je zbudować, ale także z czego, ponieważ nie możemy zabrać ze sobą żadnych materiałów. Mój zespół i ja uwielbiamy kreatywne konstrukcje i wpadliśmy na pomysł, aby zbadać, czy pył kosmiczny można uformować w cegiełkę podobną do klocków LEGO, abyśmy mogli przetestować różne techniki budowania. Rezultat jest niesamowity i chociaż klocki mogą wyglądać nieco bardziej szorstko niż zwykle, co ważne, łączą się one ze sobą, umożliwiając nam zabawę i testowanie naszych projektów.


Aidan Cowley – specjalista ds. nauki ESA

Ciekawostką jest także to, że część z powstałych z meteorytowego pyłu klocków trafi do LEGO House w duńskim Billund i na wystawy wybranych sklepów LEGO. Z dziełem pracowników Europejskiej Agencji Kosmicznej możemy zapoznać się m.in. w Londynie, Barcelonie, Kolonii, Monachium, Barcelonie i Paryżu.

Źródło: https://www.lego.com/en-us/space/article/lego-space-bricks-moon

Klocki będzie można oglądać do 20 września 2024 roku, a pełną listę miast, do których one trafią, możecie znaleźć w tym miejscu.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów992

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze