2
18.09.2022, 06:30Lektura na 2 minuty

EVGA zrywa współpracę z Nvidią i wycofuje się z rynku kart graficznych

Po ponad dwóch dekadach drogi obydwóch firm nieoczekiwanie się rozeszły, choć wsparcie dla wyprodukowanych przez EVGA kart graficznych zostanie utrzymane.


Samuel Goldman

EVGA, czyli firma produkująca sprzęt komputerowy była związana z Nvidią prawie od początku swojego istnienia, a więc końca lat 90. ubiegłego wieku. Producent kojarzony jest głównie z kartami graficznymi i przez wiele lat stał dumnie obok takich gigantów jak Gigabyte, MSI czy Asus. To się jednak wkrótce zmieni, ponieważ EVGA kończy współpracę z Nvidią. Powód? Frustracja i rozczarowanie partnerstwem, do tego brak szacunku ze strony amerykańskiego producenta procesorów graficznych.

Aktualnie około 80% produktów tworzonych przez EVGA stanowiły karty graficzne, jednak firma nie planuje podobno zwolnień ani podpisywania umów z konkurencją – zamiast tego skupi się na innych produktach, takich jak zasilacze oraz płyty główne.

Nieco później na oficjalnym forum EVGA opublikowano krótką informację – karty graficzne obecnej generacji aż do wyprzedania zapasów nie znikną z oferty firmy, a sprzedane egzemplarze będą dalej wspierane. Nvidia za to milczy jak zaklęta, a w lakonicznym oświadczeniu przesłanym do redakcji PC Gamera wypowiada się o wszystkim tak ostrożnie, jak to tylko możliwe:


Nasza wieloletnia współpraca z firmą EVGA była świetna i zamierzamy dalej wspierać ją w obecnej generacji naszych produktów. Życzymy naszym przyjaciołom z EVGA wszystkiego najlepszego.


Nie wiemy jak firma zamierza poradzić sobie bez ogromnej części produkowanych dotychczas produktów, ale to szanowany gracz o stabilnej pozycji na rynku i trudno uwierzyć w to, że nagle szefostwo postanowiło wyskoczyć z lecącego samolotu. Prawdopodobnie nie dowiemy się o co dokładnie poszło i jak długo trwał konflikt, przez który EVGA zdecydowała się na tak radykalne kroki, ale powstała w ten sposób dziura w rynku zapewne zostanie prędko wypełniona przez konkurencję.

Redaktor
Samuel Goldman

Człowiek (?) o co najmniej dwóch twarzach, PC Master Race z lenistwa, bo ciągle kiepsko idzie mi granie na padzie. Moja supermoc to nieprzyzwoicie duża wiedza na temat pewnej serii gier z akronimem w tytule, a supersłabość to liczne próby przejścia soulsów na klawiaturze. I koty. I dobre jedzenie. I dużo nieskończonych gier z wczesnego dostępu. I stare erpegi. I kawa. I...

Profil
Wpisów176

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane