65
18.01.2023, 14:15Lektura na 2 minuty

Facebook i Instagram: uwolnić sutki

Brakowało wam golizny w społecznościówkach? To być może niedługo dostaniecie jej trochę więcej.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Lekko ponad 10 lat temu karmiące matki protestowały przed siedzibą Facebooka. Przyczyna była prosta: firma bez ceregieli usuwała zdjęcia kobiet z pożywiającymi się w naturalny przecież sposób niemowlakami. Wygląda jednak na to, że polityka firmy niedługo może się zmienić – i nie chodzi tu tylko o publikowanie zdjęć wspomnianych szacownych matron.


Więcej golizny

Jak donosi The Guardian, Facebook i Instagram mogą niedługo znieść regulaminowe ograniczenia dotyczące eksponowania nagich piersi na swych stronach. Większość osób zapewne nie wie, ale przy firmie Meta funkcjonuje Oversight Board – swego rodzaju ciało doradcze, które składa się m.in. z nauczycieli akademickich, polityków czy dziennikarzy, którzy opiniują zmiany w zakresie polityki moderacji zawartości serwisu.

17 stycznia rzeczone ciało zarekomendowało, by Meta zmieniła standardy społeczności dotyczące nagości i aktywności seksualnej w kontekście dorosłych użytkowników serwisów kierowanych przez firmę. Wspomniana rekomendacja jest zaś reakcją na aferę, jaka miała miejsce niedawno, a która dotyczyła początkowo zbanowanych zdjęć topless niebinarnej, transpłciowej pary.


Polityka firmy opiera się na binarnym spojrzeniu na płeć i rozróżnieniu między ciałami męskimi i żeńskimi, co sprawia, że ​​zasady zakazujące obnażania sutków są niejasne, jeśli chodzi o użytkowników interseksualnych, niebinarnych i transpłciowych. Zaleca się, aby Meta określiła jasne, obiektywne, respektujące prawa kryteria, tak aby wszyscy ludzie byli traktowani w sposób zgodny z międzynarodowymi standardami praw człowieka.


Oversight Board

Co warte zaznaczenia, Meta musi na rekomendację rady odpowiedzieć publicznie w ciągu 60 dni.


Zmiana regulacji?

Innymi słowy wygląda na to, że Facebook i Instagram mogą wkrótce zrewidować politykę dotyczącą ukazywania nagości w taki sposób, żeby wspomniane zasady były uniwersalne bez względu na płeć. Gdyby tak się stało, to najpewniej ukazywanie nagich torsów będzie po prostu dozwolone – niezależnie od płci. W końcu skoro męskie rozbieranki nikomu nie przeszkadzają, to dlaczego kobiety miałyby być spychane w objęcia cenzury?

Cóż, jest to krok w dobrą stronę – mamy w końcu równouprawnienie i w związku z taką decyzją zniknęłaby dyskryminacja. Inna sprawa, że na Instagramie zakaz pokazywania sutków i tak jest fikcją. By się o tym przekonać, wystarczy wejść na profile niektórych modelek i zobaczyć, że nikt nie ma problemu z opublikowanymi tam zdjęciami np. w bardzo mocno prześwitujących koszulkach.

Fot. Photogroup, NCI, domena publiczna

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów327

Obserwujących21

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane