15
14.10.2021, 10:59Lektura na 1 minutę

FIFA: Organizacja żąda podobno miliarda dolarów za prawa do nazwy na 4 lata

Electronic Arts walczy z kolei o całkowitą wyłączność do marki w świecie gier.


Witold Tłuchowski

Od kilku dni fani Fify (serii) żyją doniesieniami o zakończeniu współpracy EA Sports z FIFA (organizacją). Firma najpierw ogłosiła, że rozważa zmianę nazwy swoich gier piłkarskich, a już chwilę później w odpowiednich urzędach zarejestrowano markę „EA Sports FC”. Warto przy tym pamiętać, iż w samej produkcji nie zmieni to właściwie nic – Electronic Arts pochwaliło się w końcu przedłużeniem licencji na wizerunki i nazwiska piłkarzy.

Wszyscy podejrzewaliśmy, co stoi za powodem takiej decyzji (zaznaczmy: oficjalnie jeszcze niepodjętej) – pieniądze. Źródła New York Timesa potwierdzają te przypuszczenia: według doniesień gazety negocjacje na temat podpisania nowej umowy trwają od co najmniej dwóch lat, ale szybko utknęły w miejscu.

FIFA zarabia w tym momencie na współpracy z EA Sports ok. 150 milionów dolarów rocznie, ale organizacja ma żądać teraz dwukrotnie wyższej kwoty. Spór ma dotyczyć także samego zakresu umowy i związanych z licencją elementów na wyłączność EA (np. czy przedmioty związane z FIFA mogą zawitać do np. Fortnite'a).

Ostateczna decyzja w tej sprawie powinna zapaść przed końcem roku, Electronic Arts ewidentnie jednak już teraz przygotowuje fanów na różne scenariusze.


Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5501

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze