16.02.2024, 16:30Lektura na 2 minuty

Gemini Ultra 1.0 od Google ma swojego następcę tydzień po premierze

Dopiero co wypuszczony na światło dnia model Ultra 1.0 doczekał się konkurenta w postaci Gemini Pro 1.5.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Dopiero co Bard zastąpiony został przez Gemini, a ten, zaledwie tydzień po swojej premierze, doczekał się nowego modelu, który deklasuje obecne do tej pory Ultra 1.0. Nie nacieszyło się ono zbyt długo tytułem największego dokonania w kategorii modeli językowych AI, jakie udało się osiągnąć Google, jako że wczoraj światu zaprezentowano Pro 1.5, które potrafi to samo, co Ultra 1.0, przy jednoczesnej redukcji potrzebnej mocy obliczeniowej.

Mimo tego, że Ultra 1.0 miało być modelem napędzającym sprzedaż planu Advanced, ten zdaje się nie być już tak zaawansowany na tle Pro 1.5. Wedle dokumentacji technicznej, przewyższa on Ultra pod każdym względem w przypadku czynności uwzględniających tekst, aczkolwiek nie dotrzymuje mu pola pod kątem rozpoznawania i tłumaczenia mowy, gorzej radzi sobie także podczas zadań wymagających analizy obrazów. Co ciekawe, w przypadku wyciągania informacji z filmów wideo Pro 1.5 króluje, bijąc wynik Ultra 1.0 o około 3,8%, a przynajmniej na to wskazuje tabela zawarta w dokumentacji technicznej poświęconej Gemini 1.5.

Źródło: https://storage.googleapis.com/deepmind-media/gemini/gemini_v1_5_report.pdf

Google nie omieszkało się przy tym pochwalić, że w przypadku niektórych zadań Gemini 1.5 wypada całkiem nieźle na tle swojego największego konkurenta, jakim jest GPT-4 Turbo ze stajni OpenAI. Jako przykład możliwości swojego dzieła, korporacja przytacza przeanalizowanie liczącego 402 strony zapisu misji Apollo 11.

Niemniej, Gemini w odsłonie Pro 1.5 pozostaje dostępne jedynie dla deweloperów chcących przetestować najnowszy twór Google, a zapoznać się z nim można za pośrednictwem AI Studio lub Vertex AI. Do dyspozycji zwykłych śmiertelników chcących skorzystać z czatbota giganta z Mountain View pozostaje wersja Pro 1.0, która, mimo tego, że jest niewątpliwie mniej wydajna od swojego następcy, i tak daje sobie radę z większością powierzonych jej zadań.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów808

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze