7.02.2024, 13:30Lektura na 2 minuty

Google testuje ulepszoną ochronę przed szkodliwymi aplikacjami

Zmiany w Google Play Protect mają sprawić, że instalacja aplikacji roszczących sobie prawa do wrażliwych danych będzie automatycznie blokowana.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Jak podaje serwis 9to5 Google, zapowiedziane jeszcze w ubiegłym roku zmiany w Play Protect znajdują się obecnie w fazie testów. Użytkownicy próbujący zainstalować szkodliwe aplikacje pochodzące spoza Sklepu Play zostaną poinformowani o niebezpieczeństwie za pomocą odpowiedniego komunikatu, a sam proces instalacji zostanie przerwany.

Źródło: https://security.googleblog.com/2023/10/enhanced-google-play-protect-real-time.html

Google Play Protect to wbudowany i proaktywny system ochrony, mający na celu ochronę urządzenia przed złośliwym oprogramowaniem. GPP jest domyślnie włączone na każdym sprzęcie z systemem Android, na którym obecne są Usługi Google Play.

Gigant z Mountain View postanowił zwrócić uwagę na fakt, że ostatnie lata przyniosły ogromny wzrost ilości cyberprzestępstw. Ludzie o niecnych zamiar uciekają się do najrozmaitszych sztuczek celem osiągnięcia swoich celów, a coraz powszechniejsze stają się zabiegi socjotechniczne, mające nakłonić potencjalną ofiarę do pobrania oraz zainstalowania groźnej aplikacji pochodzącej z niezweryfikowanego źródła. Google nie ukrywa, że nie leży to w interesie firmy i z tego też względu zdecydowano się wprowadzić automatyczną blokadę instalacji oprogramowania, które rości sobie prawo do odczytywania treści SMS-ów i powiadomień oraz opcji dostępności.


Dziś jeszcze bardziej zwiększamy możliwości ochrony Google Play Protect dzięki skanowaniu w czasie rzeczywistym na poziomie kodu, aby zwalczać nowe złośliwe aplikacje. Google Play Protect będzie teraz zalecać skanowanie w czasie rzeczywistym podczas instalowania aplikacji, które nigdy wcześniej nie były skanowane, aby pomóc wykryć pojawiające się zagrożenia.


Blog Google

Po zakończeniu procesu skanowania użytkownik zostanie poinformowany o jego wynikach i dowie się, czy daną aplikację można zaliczyć do grona szkodliwych. Jeśli program nie przejdzie procesu weryfikacji, system wyświetli komunikat z wyjaśnieniem, jak np. „Aplikacja może żądać dostępu do poufnych danych. Może to zwiększyć ryzyko kradzieży tożsamości lub oszustwa finansowego”.

W ciągu najbliższych tygodni zaktualizowana odsłona Google Play Protect zostanie udostępniona do testów posiadaczom urządzeń z Androidem ulokowanym w Singapurze. Zebrane w trakcie programu pilotażowego dane mają posłużyć do wyeliminowania bolączek GPP i przygotowania funkcji do wypuszczenia jej w pozostałych zakątkach globu.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów805

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze