25
16.03.2021, 12:31Lektura na 2 minuty

GTA Online: Rockstar wręczył fanowi 10 tysięcy dolarów za skrócenie loadingów w grze o 70%

Odpowiednia poprawka pojawi się w produkcji wraz z kolejną aktualizacją.


Witold Tłuchowski

Pomimo blisko 8 lat na karku GTA Online nie traci nic na popularności – ba, z roku na rok cieszy się wręcz rosnącym zainteresowaniem. Rzecz jasna swój udział ma w tym pandemia, dzięki której w zeszłym roku gra biła wszelkie rekordy. Sprzedaż samej „piątki” przekroczyła już barierę 140 milionów kopii, a przecież jeszcze w 2021 zadebiutuje ona w odświeżonej wersji na konsolach nowej generacji.

Nie oznacza to oczywiście, że tryb sieciowy tytułu jest idealny, co to to nie. Jego problemem od chwili premiery pozostają chociażby zaskakujące długie czasy ładowania. Gracze zdążyli już do tego przywyknąć, dlatego nikt nie spodziewał się raczej, że kwestia ta ulegnie kiedykolwiek zmianie. Jak jednak odkrył jeden z fanów – niejaki t0st – rozwiązanie było cały czas na wyciągniecie ręki.

W drobiazgowej analizie t0st wyłożył, dlaczego GTA Online potrzebuje tyle czasu na załadowanie i jak można w prosty sposób temu zaradzić. Tym samym udało mu się skrócić czas loadingów w grze o 70%. Jak dodał, wprowadzenie potrzebnych poprawek nie powinno zająć pojedynczemu developerowi więcej niż jeden dzień – sam zresztą udostępnił na GitHubie wszystkim zainteresowanym potrzebne pliki i instrukcje.

Na reakcję Rockstara długo czekać nie musieliśmy – już w dwa tygodnie po opublikowaniu wywodu t0sta firma ogłosiła, że w kolejnej aktualizacji produkcji znajdą się zmiany zasugerowane przez programistę. Studio w oświadczeniu dla PC Gamera przyznało:


Po dokładnym zbadaniu sprawy możemy potwierdzić, że gracz t0st w rzeczywistości ukazał aspekt kodu gry związany z czasem ładowania wersji GTA Online na PC, który można by poprawić. W wyniku tego wprowadziliśmy pewne zmiany i zostaną one zaimplementowane w nadchodzącej aktualizacji tytułu.


Sam t0st ogłosił zaś, że Rockstar wręczył mu 10 tysięcy dolarów w ramach programu Bug Bounty za znalezienie tego rozwiązania. To dość wyjątkowa sytuacja, ponieważ do tej pory takie nagrody zarezerwowane były dla problemów związanych z bezpieczeństwem.

Nie wiemy jeszcze, kiedy wspomniana poprawka pojawi się w GTA Online i czy faktycznie będzie aż tak skuteczna.

Redaktor
Witold Tłuchowski

Czytelnik CD-Action od prawie 25 lat, redaktor od 2018. Kocham Soulsy i zrobię wszystko, by inni też je pokochali. Szef działów zapowiedzi i recenzji.

Profil
Wpisów5499

Obserwujących13

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane