16
9.04.2018, 15:07Lektura na 2 minuty

GTA V zarobiło więcej niż jakikolwiek inny produkt rozrywkowy

Tak jest, hit Rockstara pokonał nie tylko najpopularniejsze odsłony serii Call of Duty, ale także kinowych kolosów pokroju „Gwiezdnych wojen” czy „Avatara”.


Rafał „hraboll” Pieczka

Obecne na rynku od września 2013 roku Grand Theft Auto V rozeszło się w nakładzie prawie 90 milionów egzemplarzy, co w zestawieniu wszech czasów daje mu trzecie miejsce za Tetrisem (ok. 170 mln) i Minecraftem (ok. 144 mln). Jak ujawnia analityk Doug Creutz, produkcja Rockstara wygenerowała ok. 6 miliardów dolarów przychodu. Dla porównania kinowe hity pokroju „Gwiezdnych Wojen”, „Przeminęło z wiatrem” czy „Avatara” potrafiły uzbierać prawie lub nieco ponad połowę tej kwoty (już z uwzględnieniem sprzedaży płyt DVD i obecności w usługach typu Netflix). Po odjęciu wydatków na produkcję czy marketing okazuje się, że GTA V to najbardziej dochodowy produkt w historii mediów rozrywkowych.


Porównanie przychodów GTA V i filmowego hitu Jamesa Camerona. Sprzedaż „piątki” na tle poprzednich odsłon serii i najpoważniejszego konkurenta – marki Call of Duty. Źródło: Marketwatch.


Sprzedane egzemplarze gry GTA V podzielone pomiędzy platformy sprzętowe. Źródło: Marketwatch.

Rozmówca serwisu Marketwatch uważa, że debiutujące 26 października Red Dead Redemption 2 może być kolejną żyłą złota dla Take Two, choć jednocześnie trudno spodziewać się, iż przygoda na Dzikim Zachodzie powtórzy wyczyn GTA V. Samo Take Two również nie oczekuje, że dzieło studia Rockstar San Diego sprzeda się tak dobrze, jak gangsterski sandboks.


Czytaj dalej

Redaktor
Rafał „hraboll” Pieczka

Niegdyś byłem ekspertem od klasycznych przygodówek, zaś obecnie jestem nieuleczalnym łasuchem i nieprzyzwoicie zatwardziałym fanem angielskiego futbolu. Zaczynałem z poziomu wiernego czytelnika CD-Action, pisałem w kilku miejscach. Aktualnie spełniam swoje marzenia.

Profil
Wpisów1397

Obserwujących6

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze