16
30.03.2018, 14:25Lektura na 2 minuty

HoloLens: Polacy jako pierwsi wykorzystali technologię Microsoftu w kardiologii

Małopolscy lekarze mają na koncie bezprecedensowy sukces.


Mateusz Witczak

W Krakowie i w Nowym Sączu odbyły się wczoraj pionierskie zabiegi kardiologiczne wykorzystujące HoloLens, czyli okulary rzeczywistości rozszerzonej Microsoftu. Profesor Dariusza Dudka ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie użył ich do leczenia ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej, a że jego wysiłki były nagrywane przez przedstawicieli producentów sprzętu – film o nich ma być prezentowany w kraju i za granicą.

Użycie HoloLensa pozwoliło lekarzom podziwiać trójwymiarową strukturę serca pacjenta, a zatem: dokładnie przygotować się do operacji i omówić zabieg zawczasu. Sam kardiochirurg w rozmowie z portalem Kraków – NaszeMiasto.pl nazywa operację „przełomem” w leczeniu pacjentów kardiologicznych.


Technologie, które kiedyś mogliśmy oglądać tylko w filmach typu „Star Trek” lub „Iron Man”, przestają być już fikcją filmową, ale stają się naszą rzeczywistością. Co więcej, rewolucjonizują medycynę i opiekę nad pacjentami. Dzięki specjalnym okularom możemy widzieć serce w hologramie, mamy jego trójwymiarowy obraz, na którym możemy pracować, zanim jeszcze rozpoczniemy właściwy zabieg.



Chirurdzy połączyli siły ze swoimi odpowiednikami w Nowym Sączu, gdzie profesor Sebastian Stec wykonywał w tym czasie ablację arytmii w niewydolności serca. Lekarze mogli na bieżąco konsultować obrazy diagnostyczne i monitorować przebieg zabiegu.


Rozmawialiśmy o zabiegu, mając założone okulary w Krakowie i Nowym Sączu. Równocześnie widzieliśmy te same obrazy, rozmawiając z blokiem operacyjnym z Sącza, a będąc w Krakowie.



– mówił podczas konferencji prasowej profesor Dudek. Naukowiec twierdzi, że w najbliższych latach zabiegi z wykorzystaniem HoloLensa staną się w polskich szpitalach znacznie powszechniejsze i że nowy kierunek powinien odnaleźć sposoby finansowania (choć szczegółów nie podał). Dudek liczy, że w dającej się przewidzieć przyszłości kardiochirurgom pomoże także AI.


W najbliższym czasie będziemy wprowadzać sztuczną inteligencję odpowiedzialną za programowanie symulatorów zabiegów w ten sposób, by stworzyć bazy danych z tysiącami zabiegów danego typu z całego świata. Przygotowując się do operacji, będziemy mieli wgląd we wszystkie podobnie przeprowadzone w ostatnim czasie zabiegi, zobaczymy rozwiązania innych specjalistów i skutki zabiegów. To wskaże nam optymalną ścieżkę leczenia z najlepszymi efektami dla konkretnego pacjenta.



Nadmieńmy, że prof. Dudek ma już w temacie doświadczenie, prezentował bowiem zalety rzeczywistości rozszerzonej w 2016 roku podczas Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej New Frontiers in Interventional Cardiology (NFIC).

Wcześniej medycy z Cleveland Clinic wykorzystali okulary do nauki anatomii. Możliwości HoloLensa w szkoleniu młodych lekarzy prezentuje chociażby poniższy materiał.


Czytaj dalej

Redaktor
Mateusz Witczak

Do lutego 2023 prowadziłem serwis PolskiGamedev.pl i magazyn "PolskiGamedev.pl", wcześniej przez wiele lat kierowałem działem publicystyki w CD-Action. O grach pisałem m.in. w Playu, PC Formacie, Playboksie i Pikselu, a także na łamach WP, Interii i Onetu. Współpracuję z Repliką, Dwutygodnikiem i Gazetą Wyborczą, często można mnie przeczytać na łamach Polityki, gdzie publikuję teksty poświęcone prawom człowieka, mniejszościom i wykluczeniu.

Profil
Wpisów3464

Obserwujących22

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze