8
26.11.2022, 14:12Lektura na 2 minuty

Huawei zakazane w USA

USA zaostrza politykę wobec chińskich firm. Huawei i cztery inne firmy zostały uznane przez amerykański rząd za niegodne zaufania – co skutkuje zakazem wprowadzania nowego sprzętu na teren Stanów Zjednoczonych.


Grzegorz „Krigor” Karaś

To kolejna już odsłona walki Amerykanów z wpływami chińskich firm i jednocześnie próba zabezpieczenia własnej infrastruktury telekomunikacyjnej. USA podejrzewa bowiem, że właśnie m.in. Huawei nie jest wolne od nacisków ze strony chińskich władz i może przekazywać dane pozyskiwane wskutek działalności na terenie Ameryki rządowi Państwa Środka.


W praktyce: koniec działalności

Nowe ograniczenia obejmują wszystkie urządzenia firm Huawei, ZTE, Hytera Communications, Hangzhou Hikvision Digital Technology oraz Dahua Technology i jest – jak podaje Brendan Carr, szef Federalnej Komisji Łączności – bezprecedensowym krokiem w historii kraju.


Nasza jednogłośna decyzja oznacza, że po raz pierwszy w historii FCC głosowaliśmy za zakazem wydawania zezwoleń na nowy sprzęt ze względów bezpieczeństwa narodowego.


Brendan Carr, szef Federalnej Komisji Łączności

Sam zakaz, choć na pewno ma bardzo dużą siłę rażenia, zaskakujący jednak nie jest – lista pięciu zagrażających bezpieczeństwu USA firm powstała jeszcze w marcu 2021 roku. Poczynione kroki są również kontynuacją polityki rozpoczętej jeszcze za rządów Donalda Trumpa – okazuje się więc, że administracja Bidena nie tylko nie zmieniła kursu, ale dorzuciła od siebie już nawet nie trzy grosze, a dobrych parę złotych. Taka decyzja bowiem w praktyce oznacza, że firmy najprawdopodobniej nie tylko opuszczą USA, ale amerykański rząd będzie też zapewne czynił starania, żeby podobne kroki podjęli także jego sojusznicy – czyli np. kraje NATO. Innymi słowy, ruchy USA mogą pociągnąć za sobą falę, która skończy się wypchnięciem Huawei i innych chińskich firm z krajów Zachodu.

Wspomniane na początku przedsiębiorstwa odpowiadają za szereg różnorakich urządzeń służących do komunikacji. To smartfony, infrastruktura sieciowa, sprzęt do telekonferencji czy kamery sieciowe różnego typu. Co istotne – zakaz nie działa jednak wstecz. Dotychczas wprowadzone do użytku urządzenia mogą być w dalszym ciągu używane. Nowe jednak na ich miejsce się już nie pojawią.

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów327

Obserwujących21

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane