18.07.2024, 11:00Lektura na 3 minuty

Instagram pozwoli sprawdzić, czy rzeczywiście jest szkodliwy dla zdrowia psychicznego

Meta udostępniła dane Instagrama grupce wybranych badaczy na okres maksymalnie pół roku.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Meta postanowiła odnieść się do coraz większych zastrzeżeń co do wpływu jednego ze swoich serwisów na zdrowie psychiczne dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Korporacja nawiązała współpracę z Centrum Otwartej Nauki (Center for Open Science) i ogłosiła, że otwiera nabór wniosków na przeprowadzenie badań nad Instagramem i jego wpływu na dobrostan wspomnianych grup społecznych.


Instagram pod lupą

Do składania wniosków o przyznanie dostępu do danych jednej z najpopularniejszych na świecie platform zachęcani są badacze zainteresowani analizą powiązań między korzystaniem z mediów społecznościowych a zdrowiem psychicznym i emocjonalnym robiących to nastolatków oraz młodych dorosłych.


Ta współpraca z Meta stanowi znaczący krok naprzód w promowaniu przejrzystości i rygoru w badaniach. Korzystając z modelu publikacji Registered Reports, wyznaczamy nowe standardy współpracy między biznesem a środowiskiem akademickim w celu uzyskania wiarygodnych, powtarzalnych wyników. Wierzymy, że ten program pilotażowy utoruje drogę do bardziej odpowiedzialnych i wpływowych badań na ważny temat mediów społecznościowych i dobrego samopoczucia.


Tim Errington – starszy dyrektor ds. badań w Centrum Otwartej Nauki

Aby załapać się do omawianego programu, proponowany przez badaczy temat ich pracy musi być zdatny do zaliczenia go do co najmniej jednego z następujących obszarów badawczych:

  • Porównania sił – badania skupiające się na analizie lub porównaniu negatywnych i pozytywnych aspektów płynących z używania Instagrama z innymi czynnikami mogącymi mieć wpływ na dobrostan młodych ludzi;
  • Porównania krajowe lub regionalne – eksperymenty z tego obszaru mają za zadanie zbadać oraz porównać różnice między pozytywnymi i negatywnymi efektami wynikłymi z korzystania z serwisu Mety w różnych regionach świata;
  • Zrozumienie społeczne, kulturowe i kontekstowe – badanie z tego zakresu powinny skupić się na analizie pozostałych dużych grup populacji w kontekście potencjalnych pozytywnych lub negatywnych związków korzystania z Instagrama oraz tego, czy może mieć to przełożenie zdrowie psychiczne młodzieży;
  • Wyjaśnienia zaobserwowanych powiązań – eksperymenty wykazujące, dlaczego i na jakiej zasadzie związki pomiędzy używaniem Instagrama a dobrostanem młodych ludzi są możliwe do zaobserwowania.

Nabór wniosków rozpocznie się w sierpniu, kiedy to uruchomiony zostanie dedykowany programowi portal. Wtedy też w ręce zainteresowanych trafi „przewodnik użytkownika” zawierający szczegółowe informacje co do tego, jakie dane z Instagrama zostaną udostępnione na rzecz badań. Zgłoszenia zostaną rozpatrzone przez Radę Redakcyjną złożoną z ekspertów akademickich, zaś sama Meta nie będzie miała ani możliwości decydowania w kwestii akceptacji lub odrzucenia wniosków, ani nawet sposobności do zajrzenia w ich treść.

Zarówno Centrum Otwartej Nauki, jak i koncern pod wodzą Marka Zuckerberga, zapierają się, że dbają o prywatność użytkowników, a dane zostaną udostępnione naukowcom jedynie pod warunkiem, że prowadzone przez nich badania odbędą się z zachowaniem „rygorystycznych środków ochrony prywatności”. Jeśli tylko będzie to możliwe, jak najwięcej aspektów procesu badawczego, wliczając w to wynikłe w jego toku wnioski, recenzje naukowe, analizy i raporty końcowe zostaną udostępnione do wglądu wszystkim zainteresowanym.


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów1214

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze