16.04.2024, 15:30Lektura na 2 minuty

Intel chwali się budową nowych fabryk

Nie tylko w Polsce powstanie nowy zakład Intela, jako że korporacja postanowiła zainwestować tony gotówki w rozwój swoich placówek.


Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Gigant technologiczny przypomina o tym, że wyłożył grube miliardy dolarów (częściowo zasilone państwowymi dotacjami z kieszeni podatników) na budowę nowych fabryk w różnych zakątkach świata.


Intel budowniczy

W nowym wpisie na swojej stronie Intel postanowił pochwalić się dziesięcioma największymi projektami budowlanymi, które powstają w takich miejscach, jak Arizona, Ohio, Nowy Meksyk, Oregon, Irlandia, Izrael, Penang, Magdeburg, malezyjskie Kulim oraz, co najważniejsze z naszej perspektywy, okolice Wrocławia.

Nie wszystkie placówki będą spełniały tę samą funkcję. Dla przykładu: na terenie Stanów Zjednoczonych powstaną trzy fabryki dedykowane produkcji wafli, a ulokowane będą w Oregonie, Ohio i Arizonie. Placówka w Nowym Meksyku również będzie pełniła tę funkcję, aczkolwiek większy nacisk położony zostanie na proces pakowania.

Źródło: https://www.intel.com/content/www/us/en/newsroom/news/updates-intel-10-largest-construction-projects.html#gs.7h4r8i

Powstający na terenie naszego kraju zakład będzie skupiał się na montażu oraz testowaniu układów, a ponadto będzie ściśle współpracował z placówką w Magdeburgu ulokowaną za naszą zachodnią granicą. Warto wspomnieć o tym, że szacunkowa wartość przedsięwzięcia Intela wynosi 4,6 miliarda dolarów i jest największą inwestycją typu greenfield w historii Polski.

Wiele osób może zadać sobie pytanie, dlaczego fabryka powstaje akurat w okolicy Wrocławia, a nie w innym rejonie. Jak przekazano, lokacja ta wybrana została ze względu na szereg czynników, takich jak istniejącą infrastruktura, doskonałe środowisko biznesowe i obecność utalentowanych ludzi. Z pewnością nie przeszkadza także niewielka odległość od granicy z Niemcami i tamtejszego zakładu produkującego wafle krzemowe.

Inwestycje Intela są pokłosiem trwającej od wielu lat swoistej wojny technologicznej toczonej przez dwa światowe mocarstwa: Stany Zjednoczone Ameryki i Chiny. W ogromnym skrócie, te pierwsze pragną odciąć Państwo Środka od rodzimej technologii i z tego też powodu amerykańscy giganci technologiczni zostali zmuszeni do zainteresowania się innymi obszarami świata w kontekście produkcji półprzewodników.

Grafika otwierająca: Intel


Czytaj dalej

Redaktor
Jakub „Jaqp” Dmuchowski

Swoją przygodę z grami komputerowymi rozpoczął od Herkulesa oraz Jazz Jackrabbit 2, tydzień później zagrywał się już w Diablo II i Morrowinda. Pasjonat tabelek ze statystykami oraz nieliniowych wątków fabularnych. Na co dzień zajmuje się projektowaniem stron internetowych. Nie wzgardzi dobrą lekturą ani kebabem.

Profil
Wpisów872

Obserwujących2

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze