Intel: Gigantyczny spadek przychodów
Intel podzielił się wynikami finansowymi za ostatni kwartał. Wygląda na to, że firma notuje jeden z największych dołków w historii.
Jak się okazało, ostatnie miesiące nie były dla „niebieskich” łaskawe. Firma zanotowała kiepskie wyniki zarówno w ostatnim kwartale, jak i w skali całego roku.
Przychody w dół
Ostatni kwartał finansowy 2022 roku przyniósł Intelowi spadek przychodów do poziomu 14 miliardów dolarów, co jest wynikiem o 32% niższym niż w analogicznym kwartale poprzedniego roku. Marża brutto z kolei stopniała z 53,6% do 39,% – co jest najgorszym wynikiem od wielu lat.
Jeśli zaś chodzi o ujęcie roczne, to Intel zanotował przychód na poziomie 63,1 mld dolarów – a to oznacza spadek o 20% w stosunku do poprzedniego roku, marża brutto zaś spadła do 42,6%. Przełożyło się to na spadek dochodu netto aż o 60% - z 19,9 mld dolarów do 8 mld dolarów.
Pomimo przeciwności ekonomicznych i rynkowych, w czwartym kwartale nadal czyniliśmy znaczne postępy w zakresie naszej strategicznej transformacji, w tym rozwijaliśmy nasz roadmap oraz ulepszaliśmy naszą strukturę operacyjną i procesy w celu zwiększania wydajności przy jednoczesnym dostarczaniu produktu końcowego. W 2023 roku będziemy nadal stawiać czoła krótkoterminowym wyzwaniom, jednocześnie starając się wywiązać z naszych długoterminowych zobowiązań, w tym dostarczać wiodące produkty zakotwiczone na otwartych i bezpiecznych platformach, napędzane produkcją na dużą skalę i ulepszane przez nasz niesamowity zespół.
Jakie przyczyny?
Słabych wyników Intel upatruje przede wszystkim w niskim zapotrzebowaniu na pecety wśród klientów indywidualnych i w edukacji oraz w zmniejszeniu sprzedaży OEM. Spadek przychodów wiąże się więc najpewniej zarówno z mniejszą o 36% sprzedażą procesorów i chipsetów, a także ze znacznymi rabatami, które firma musiała udzielać na swoje produkty w ostatnim kwartale. Przedsiębiorstwo zwróciło również uwagę na fakt, że proces technologiczny Intel 7 jest wymagający pod względem kosztów produkcyjnych, co siłą rzeczy zauważalnie przekłada się na rentowność. Równocześnie jednak „niebiescy” zanotowali spadki przychodów w segmentach Client Computing Group, Datacenter i AI – te jednak cały czas były na plusie.
Straty przyniosła za to grupa Accelerated Computing Systems and Graphics odpowiedzialna m.in. za karty graficzne Intel Arc. Tutaj firma wydała 441 mln dolarów, zyskując jedynie 245 mln dolarów, co jasno pokazuje, że ten dział, choć zmniejszył swoje straty w ujęciu rok do roku, to dalej jest nieopłacalny.
Czytaj dalej
Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.