Intel wypuszcza procesor kwantowy. Ale raczej go nie kupicie
Chip jest owocem siedmioletniej pracy inżynierów Intela. Posłuży do badań naukowych nad komputerami kwantowymi.
Jak podaje Tom’sHardware, procesor o nazwie Tunnel Falls będzie używany przez pracowników naukowych do testowania możliwości komputerów kwantowych. Chip nie trafi do regularnej sprzedaży.
Dwanaście kubitów
Procesor będzie mieć moc operacyjną na poziomie dwunastu kubitów. Wyjaśniamy – kubit to jednostka, która w obliczeniach kwantowych odpowiada znanemu bitowi (po angielsku to qubit – quantum bit). Czym w zasadzie różni się od bitu? O ile tradycyjna jednostka reprezentuje, jak wiadomo, pojedynczą informację – tzn. jeden bit odpowiada zeru lub jedynce – tak kubit odnosi się do superpozycji stanów. Przykładowo, jeden kubit może mówić nam, że prawdopodobieństwo zera wynosi 42%, a prawdopodobieństwo jedynki to 58%. Skomplikowane? Cóż, fizyka kwantowa rządzi się swoimi prawami.
Jak widać, informacje zawarte w kubicie są, kolokwialnie mówiąc, dużo bardziej szczegółowe niż te przekazywane nam przez bit (choć, ściśle rzecz biorąc, wciąż jest to, w obu przypadkach, jedna informacja). Z tego powodu komputery kwantowe mają gigantyczny potencjał obliczeniowy. Informacja wynosząca pięćset kubitów nie byłaby możliwa do przekazania w… 2^500 bitach (3,26 * 10^150).
Sukces? Poczekajmy
Czy pora otwierać szampana? Niekoniecznie – Intel zdaje sobie sprawę z tego, że moc dwunastu kubitów mimo wszystko wcale nie jest imponująca. Firma twierdzi, że komputery kwantowe będą w stanie wykonywać poważniejsze operacje, gdy uda się opracować sprzęt o mocy przetwarzania tysięcy kubitów. Do ich wejścia na konsumencki rynek musimy, zdaniem Intela, poczekać aż do mocy milionów kubitów.

Korporacja zdaje sobie sprawę z tego, że aby w pełni rozwinąć technologię kwantową, należy umożliwić naukowcom pracę nad nią w oparciu o dobry sprzęt, który jest bardzo trudny do samodzielnego zaprojektowania. Ta świadomość przyświeca skonstruowaniu Tunnel Falls – modele procesora zostaną przekazane kilku amerykańskim uniwersytetom (m.in. Univeristy of Maryland).
Praca nad chipem zajęła Intelowi siedem lat. Projektowanie komputerów kwantowych stanowi nie lada wyzwanie m.in. ze względu na niezwykle niskie temperatury, w których muszą być przechowywane komponenty, oraz specyficzne ułożenie przewodów wewnątrz urządzenia z uwagi na ogromną fizyczną wrażliwość kubitów.
Czytaj dalej
Moim ulubionym zajęciem związanym z grami jest notoryczne umieranie w Dead Cells. Interesują mnie nowe technologie, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wszystko, co było na ich temat do powiedzenia, napisał już Philip K. Dick. Lubię robić kawę, filozofować i obserwować swojego kota.