48
27.08.2018, 10:05Lektura na 3 minuty

IPN interweniuje w sprawie gry o „polskich obozach zagłady”

The Cost of Freedom ma się toczyć w Auschwitz i pozwolić na mordowanie Żydów.


Mateusz Witczak

Do niedawna na poniższym materiale mogliśmy obejrzeć zwiastun The Cost of Freedom, produkcji Ukraińców z Aliens Games. Ale już nie zobaczymy, bo gra zainteresowała polski wymiar sprawiedliwości.


Tytuł miał (ma?) nam umożliwić pokierowanie bądź strażnikami obozu Auschwitz-Birkenau, bądź jego więźniami. Poza tym „kusi” „możliwością stworzenia autobiografii” dla postaci (cokolwiek to znaczy), cyklem dnia i nocy, zróżnicowanymi warunkami pogodowymi, craftingiem, proceduralnie generowanymi lokacjami... i nie tylko, czego dowiadujemy się z poniższego materiału (napisanego w sposób dość koślawy, dodajmy).


Uczciwy trailer hulał na YouTubie od 17 sierpnia, ale media zainteresowały się nim dopiero niedawno. W ubiegły piątek nad sprawą pochylił się bliski władzy serwis wPolityce.pl, którego zespół pokusił się o nakreślenie tego, co zawierał pierwszy zwiastun produkcji (pisownia oryginalna – dop. red.):


Widzimy m.in. scenę, w której jako niemiecki żołnierz gracz można wybrać, czy wysłać więźniów obozu do pracy, czy do komory gazowej. Można też zmusić więźniów do jedzenia trawy lub kopania dziury w ziemi. Wybierając opcję gry Niemcem można też strzelać do ubranych w pasiaki więźniów Auschwitz. Widzimy nawet scenę, w której ludzi umierają w komorze gazowej.Ponadto w materiale pojawiły się sceny palenia zwłok czy rozstrzeliwania.

Niedługo później trop podchwyciły inne media i IPN. Na kanale Pierro Cocco pojawił się bowiem ten sam trailer (również już usunięty), jednak opatrzony opisem: „The Cost of Freedom Trailer – Gra o polskich obozach zagłady”. Jak donosi gazeta.pl – pozbyto się oryginalnego dźwięku, zastępując go komentarzami w rodzaju:


Gdzie jest honor tego wielkiego polskiego narodu? Gdzie jest wasz honor, wy polskie psy? Polskie obozy koncentracyjne.Wystarczyło to, by Instytut Pamięci Narodowej złożył zawiadomienie do prokuratury. Prezes IPN dopatruje się w publikacji materiału popełnienia aż trzech przestępstw:


z art. 133 k.k., tj. przestępstwa znieważenia Narodu lub Państwa Polskiego; z art. 256 § 1 i 2 k.k., tj. propagowania faszyzmu lub innego systemu totalitarnego, oraz publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych; z art. 257 k.k., tj. na publicznym znieważaniu grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej oraz etnicznej.


ipn-tweet_179qj.jpg


Na kanale Pierro Cocco opublikowano odpowiedź zatytułowaną: „WAŻNA WIADOMOŚĆ DLA HEJTERUW Z IPN!!!” (pisownia oryginalna – dop. red.). Anonimowa osoba (nagranie jest zniekształcone) odpowiada na oskarżenia w sposób cokolwiek wulgarny(*):


Chciałem pozdrowić swoich hejterów, to jest coś dziwnego, naprawdę dostarczają mi niezłego humoru za każdym razem, gdy czytam ich debilne komentarze (śmiech) mam takiego banana na ryju, że to jest naprawdę niewiarygodne. Kończąc moją wypowiedź życzę swoim hejterom długiego czarnego gnata w d***e. Pozdro, nara buraki.Autorowi grozi do trzech lat pozbawienia wolności.

Na zakończenie dodajmy, że dziennikarz „Do Rzeczy” Wojciech Wybranowski punktuje, że gra może być formą rosyjskiej prowokacji. Zespół (?) mający ją tworzyć jest dość enigmatyczny, pojawiają się zresztą uzasadnione wątpliwości, czy... gra w ogóle powstaje.

ipn-tweet2_179qj.jpg
wybranowski_179qj.jpg

(*) Okazało się, że materiał to w istocie zniekształcona wypowiedź jutubera Tomasza Terki, co wychwycił jeden z naszych czytelników. Oryginalny film jest dostępny pod tym adresem.

Redaktor
Mateusz Witczak

Obecnie wydaję serwis PolskiGamedev.pl, wcześniej przez wiele lat prowadziłem dział publicystyki w CD-Action. O grach pisałem m.in. w Playu, PC Formacie, Playboksie i Pikselu, a także na łamach WP, Interii i Onetu. Współpracuję z Repliką, Dwutygodnikiem i Gazetą Wyborczą, często można mnie przeczytać na łamach Polityki, gdzie publikuję teksty poświęcone prawom człowieka, mniejszościom i wykluczeniu.

Profil
Wpisów3456

Obserwujących18

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze