Jacek Dukaj zakłada studio, które stworzy gry oparte na jego twórczości
Pierwszą produkcją założonego przez Jacka Dukaja studia Nolensum ma być Hardware Dreams na podstawie „Starości aksolotla”.
Jacek Dukaj to postać, której polskim fanom science fiction z pewnością nie trzeba przedstawiać. Autor „Lodu” czy „Czarnych oceanów” kilkukrotnie flirtował już z branżą gier. Pisarz pracował przy fabule skasowanego They, w zeszłym roku nawiązał także współpracę z 11 bit studios. Teraz postanowił jednak wziąć sprawy w swoje ręce i założyć własną spółkę pod szyldem Nolensum, która zajmie się przygotowywaniem gier na podstawie jego literackiej twórczości. Dukaj ma być bezpośrednio zaangażowany w ten proces, a przy pierwszej produkcji będzie odpowiedzialny za kreację świata oraz bazowy scenariusz.
No dobra, ale co to będzie za gra? Hardware Dreams ma stanowić adaptację „Starości aksolotla”, która posłużyła niedawno za kanwę serialu Netfliksa „Kierunek: Noc”. Za reżyserię i oprawę wizualną gry ma odpowiadać Maciej Jackiewicz, współtwórca animacji i cinematików m.in. do Cyberpunka 2077 i Wiedźmina. Akcja gry została osadzona w Tokio i będzie stanowić postapokaliptyczną wizję życia w sieci komputerowej. Niestety, nie wiemy na razie ani jaki gatunek będzie reprezentować, ani kiedy i na których platformach ma się ukazać.
Jacek Dukaj tłumaczy swoje zaangażowanie w tworzenie gier komputerowych postępującą rewolucją technologiczną, a zarazem procesem przesuwania środka ciężkości kultury z form pisemnych na media audiowizualne.
Duża część mojej twórczości opisywała konsekwencje takich przemian. Aż nadszedł czas, gdy przynajmniej niektóre z tych moich pomysłów zamiast na papierze, mogę realizować naprawdę, w świecie. Utworem, w którym najpełniej opisałem świat metawersów, NFT, uniwersalnego dochodu gwarantowanego, social credit system i podobnych fenomenów, była „Linia oporu” z 2010 r. Z niej pochodzi termin „nolensum”, oznaczający sytuację, gdy cywilizacja technologiczna na tyle dobrze zaspokaja nasze potrzeby, że tożsamości i cele musimy sobie tworzyć sztucznie. Powstaje potrzeba projektowania ludziom sensów życia. A pionierami inżynierii sensów życia są pierwsi praktycy gamifikacji losu ludzkiego: twórcy gier komputerowych.
Metawersa i NFT nie zostały przez pisarza wspomniane przez przypadek. Nolensum już zapowiada, że planuje dalszą rozbudowę zespołu, która pozwoli na rozwijanie kilku projektów jednocześnie. I nie będą to tylko gry: spółka chce badać różne media i technologie, a jej powiązania z firmami zajmującymi się m.in. technologiami opartymi na blockchainie sugerują, w jakim kierunku mogą potoczyć się te eksperymenty.
Czarna owca rodu Belmontów, szatniarz w Lakeview Hotel, włóczęga z Shady Sands, dawny szef ochrony Sarif Industries, wielokrotny zabójca Crawmeraksa, tropiciel ze starego Yharnam, legenda Night City.