27.06.2023, 08:00Lektura na 4 minuty

Jak uczyć się historii?

Historia może być fascynująca, może także stać się pasją na całe życie. Niestety, kiedy termin sprawdzianu lub egzaminu się zbliża, a Ty masz do wykucia kilkanaście dat, nazwisk i bitew, trudno odczuwać entuzjazm. Sprawdź, jak uczyć się historii, by czas spędzony nad książkami był owocny. Czytaj do końca — na deser przygotowaliśmy kilka tytułów (ciekawych!) książek o historii dla nastolatków.


Artykuł sponsorowany

Nauka historii to raczej nie jest Twój wymarzony sposób na spędzanie popołudnia lub weekendu, prawda? Warto wiedzieć, jak uczyć się szybko i skutecznie, żeby przyswoić materiał wymagany do sprawdzianu lub egzaminu, a przy tym nie tracić niepotrzebnie czasu. Dzięki temu zyskasz więcej wolnych popołudni, a przy okazji dostaniesz dobre oceny. To naprawdę da się osiągnąć — trzeba tylko wiedzieć, jak się uczyć.


Skuteczna nauka historii — działamy!

  • Małe porcje wiedzy. Aby nauka była skuteczna, warto zabrać się do niej z odpowiednim wyprzedzeniem. Niestety, wieczór przed sprawdzianem niewiele zdziałasz — zwłaszcza jeśli dopadnie Cię stres. Zamiast tego zacznij naukę odpowiednio wcześniej. Podziel ją na małe porcje i ucz się codziennie pół godziny lub godzinę. Małe dawki wiedzy są łatwiej przyswajalne i mniej męczące. Na dodatek udowodniono, że częste powtarzanie jest kluczowe dla dobrego zapamiętania informacji, a nauka z historii wymaga naprawdę dobrej pamięci!
  • Lista tematów do nauki. Aby łatwiej zorientować się w materiale, który musisz przyswoić, stwórz sobie listę tematów do nauki. Możesz na niej zaznaczać, które działy już masz opanowane, a które wymagają dodatkowej pracy. Dzięki takiej liście będziesz mieć wszystko pod kontrolą i zyskasz pewność, że zdążysz z nauką na czas.
  • Znajdź dobre materiały do nauki. Podręczniki i repetytoria będą bardzo przydatne, możesz również wykorzystać takie pomoce, jak Atlas historyczny Nowa Era lub filmiki edukacyjne znalezione w sieci. Pamiętaj jednak, by do wiadomości znalezionych w internecie podchodzić z pewną rezerwą i znajdować rzetelne źródła wiedzy. Bardzo cenne okażą się także Twoje notatki z lekcji — to doskonały skrót dokładnie tych wiadomości, które musisz przyswoić. Pamiętaj, by nie przesadzać z ilością materiałów. Wybierz kilka źródeł wiedzy, to w zupełności wystarczy. Większa liczba książek nie poprawi Twoich wyników — znacznie ważniejsze jest to, jak korzystasz ze swoich podręczników, notatek i repetytoriów.
  • Słuchaj uważnie na lekcjach. Skoro i tak musisz na nich być, maksymalnie wykorzystaj ten czas. Słuchaj nauczyciela, zadawaj pytania, rób notatki. Twoja aktywność z pewnością zostanie dostrzeżona i zapunktujesz u nauczyciela, a sobie oszczędzisz sporo pracy — bo wiele wiadomości przyswoisz na lekcji, a w domu pozostanie Ci tylko powtórzenie ich.
  • Twórz kolorowe notatki na różne sposoby. Jedna strona A4 może zawierać daty ważnych wydarzeń zapisane chronologicznie, inna — ważne postacie lub definicje. Możesz także stworzyć „skróty” dotyczące najważniejszych tematów lub mapy myśli, które ułatwią Ci zapamiętanie ważnych informacji dotyczących konkretnego tematu, wydarzenia lub okresu historycznego. Tworzenie różnych notatek ułatwi Ci spojrzenie na okres historyczny z różnych perspektyw, ułatwi umiejscowienie wydarzeń kolejno po sobie i pozwoli zrozumieć kontekst wydarzeń. Dzięki temu zauważysz, że wydarzenia miały swoje powody i konkretne skutki, a dzięki temu wydadzą Ci się bardziej logiczne — i łatwiejsze do zapamiętania.
  • Opowiadaj o historii na głos. Powtarzaj głośno definicje, odpowiadaj na pytania z repetytoriów lub arkuszy, a nawet nagrywaj się na dyktafon i odtwarzaj, by powtarzać ważne informacje np. w drodze do szkoły. Dzięki temu będziesz lepiej zapamiętywać ważne daty, wydarzenia i postacie historyczne.
  • Twórz skojarzenia. Ta metoda ułatwia zapamiętywanie dat i postaci. Śmieszne, przejaskrawione lub absurdalne skojarzenia świetnie się sprawdzają, bo zapadają w pamięć. Możesz także stworzyć rymowanki lub rysunki, w których centrum znajduje się data lub nazwisko, które chcesz zapamiętać.

Ciekawe książki o historii dla nastolatków

Choć podręczniki Nowa Era (duży wybór na stronie TaniaKsiazka.pl) i inne są pisane przystępnym językiem i doskonale sprawdzają się podczas nauki, do zainteresowania historią potrzeba czegoś więcej. W księgarniach czeka kilka naprawdę ciekawych tytułów, które wciągają bardziej niż niejedna powieść YA lub kryminał — bo przecież dotyczą czegoś, co wydarzyło się naprawdę! Sięgnij po kilka z nich, by poszerzyć swoją historyczną wiedzę, błysnąć na lekcjach lub mieć szansę na dodatkowe punkty na maturze. Dzięki tym książkom możesz rozwijać się i dowiadywać ciekawych rzeczy o świecie:

  • Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie, Theodore Papakostas
  • Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu. Kryminalne zagadki starożytnych, Emma Southon
  • Historia, której nie było, Agnieszka Jankowiak-Maik (Babka od histy)
  • Się porobiło! Pechowe dni w historii. Klęski, katastrofy i nieszczęścia na każdy dzień roku, Michael Farquhar
  • Absurdalne fakty z historii. Mózg Lenina, zwłoki Chaplina i ostatni dodo, Giles Milton
  • Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży, Feliks Koneczny.

Który tytuł wydał Ci się najciekawszy? Wszystkie książki znajdziesz w księgarni Tania Książka. Czekają tam również podręczniki i repetytoria Nowa Era. Nauka historii może być prostsza niż kiedykolwiek!


Redaktor
Artykuł sponsorowany
Wpisów15

Obserwujących0