Jaki telewizor do gier kupić? Sony ma mocne argumenty!
Rynek smart TV jest w dużej mierze podzielony między dwóch producentów z Korei Południowej. Inne koncerny technologiczne nie powiedziały jednak ostatniego słowa. Dobry przykład to Sony. Ta japońska firma pokazuje, że jej telewizory spełnią najbardziej wygórowane oczekiwania zapalonych graczy.
Wyświetlacze w telewizorach Sony
Najnowsze telewizory Sony BRAVIA są urządzeniami wyposażonymi w matryce o doskonałej kolorystyce i kontraście. Dany model smart TV może mieć np. ekran OLED, który wyróżnia się zdolnością do generowania autentycznych kolorów, w tym czerni. Partie wyświetlacza o tej barwie cechują ponadto wysoki kontrast i szerokie kąty widzenia.
Firma ma w ofercie także sprzęty z nowoczesnymi wyświetlaczami LCD. Telewizor Sony QLED z podświetleniem Mini LED to wariant odznaczający się precyzyjnym sterowaniem jasnością i kontrastem obrazu. W części urządzeń producent stosuje technologię Full Array LED, która poprawia kolorystykę wyświetlanych scen.
Technologie korekty obrazu od Sony
Telewizor Sony kryje w sobie wiele funkcji poprawiających wrażenia wizualne użytkownika. Jedną z nich jest XR Triluminos, która koryguje barwy tak, aby były maksymalnie wiernie odwzorowane. W zapewnieniu doskonałej jakości obrazu pomaga jeszcze XR Contrast Booster. Jak łatwo domyślić się, ta technologia optymalizuje kontrast poszczególnych kolorów.
O tym, że telewizor Sony 4K to świetny wybór dla graczy, można przekonać się na przykładzie pozostałych funkcji. W grach przydaje się m.in. opcja XR Motion Clarity, która odpowiada za generowanie płynnych animacji. Dzięki temu ruch postaci i obiektów wygląda naturalniej. W wielu momentach użyteczną funkcją jest też X-Reality Pro. Umożliwia ona skalowanie obrazu do wyższych rozdzielczości.
Przekątne ekranów telewizorów Sony
Telewizory Sony dostępne są w bardzo wielu rozmiarach – od kompaktowych sprzętów po odbiorniki pokaźnych rozmiarów. Doskonałe wrażenia z rozgrywki dadzą największe urządzenia, czyli modele o przekątnych w granicach 55-75 cali.
W ofercie koncernu są również modele o niewielkich rozmiarach. Mały telewizor Sony może mieć 32 cale albo 43 cale. Taki odbiornik jest bardzo dobrym wyborem dla osób, które swoje centra rozrywki urządzają w pomieszczeniach o mocno ograniczonych powierzchniach.
Dźwięk w telewizorach Sony
Najnowsze urządzenia, tak jak telewizory Sony BRAVIA sprzed lat, wyróżniają się zaawansowanymi technologii poprawy dźwięku. Wśród nich jest znany bardzo wielu osobom standard Dolby Atmos. Został on stworzony na potrzeby przemysłu kinematograficznego i służy do nadania brzmienia przestrzennego.
Wiele modeli telewizorów Sony oferuje użytkownikom jeszcze inne funkcje. W poprawie wrażeń słuchowych pomaga Acoustic Surface Studio+. Ta technologia, dostępna w odbiornikach z matrycami OLED, czyni z ekranu głośnik. Jak to możliwe? W trakcie wytwarzania fonii wyświetlacz wibruje. Najważniejszy jest jednak efekt, czyli perfekcyjna synchronizacja dźwięku i obrazu.
Część pozostałych urządzeń smart TV od Sony ma system Acoustic Multi-Audio. Składają się na niego dodatkowe głośniki wysokotonowe. Zarówno ich liczba, jak i obecność lub brak subwoofera zależy od modelu telewizora.
Systemy operacyjne w telewizorach Sony
Najnowsze telewizory Sony są wyposażone w któryś z dwóch systemów operacyjnych. Duża część modeli otrzymuje Google TV. Ta platforma wyróżnia przede wszystkim duża liczba aplikacji, które da się pobrać do pamięci odbiornika. Co więcej, urządzeniem można sterować głosowo, poprzez komunikację z Asystentem Google. To narzędzie obsługuje wiele języków, w tym polski.
Pozostałe odbiorniki działają na systemie operacyjnym Android TV. Z perspektywy gracza to rozróżnienie na szczęście ma marginalne znaczenie. Odmienności między platformami sprowadzają się głównie do bardziej spersonalizowanego interfejsu użytkownika w Google TV oraz inaczej wyglądających menu ekranowych.
Funkcje dla graczy w telewizorach Sony
Wszystkie wymienione wcześniej funkcje i technologie wpływają na wrażenia z rozgrywki. Dodatkowo wśród opcji zaimplementowanych specjalnie dla graczy są m.in. elementy sprzętowe takie jak gniazdo HDMI w standardzie 2.1. Dzięki niemu generowanie grafiki w rozdzielczości 4K i przy 120 FPS staje się możliwe.
Telewizory Sony obsługują również ALLM – automatyczny tryb niskiego opóźnienia. Oprócz tego gracze mogą doświadczyć działania technologii Dolby Vision, która jeszcze bardziej poprawia kolorystykę, kontrast i jasność obrazu. Z kolei automatyczne mapowanie tonów HDR zwiększa szczegółowość grafiki w najjaśniejszych i najciemniejszych fragmentach ekranu. Urządzenia mogą także oferować opcje takie jak Auto Genre Picture Mode.
Lista technologii i opcji przekonuje zatem, że telewizory Sony to świetne odbiorniki dla graczy. W połączeniu z konsolami i urządzeniami mobilnymi tworzą zestawy idealne do codziennej rozrywki. O tym, że tak właśnie jest, najlepiej przekonać się samodzielnie.
Artykuł powstał we współpracy z partnerem.