Jaki Windows wybrać do domu, biura, do gier?
Systemy operacyjne stale ewoluują, dzięki czemu w coraz większym stopniu odpowiadają na potrzeby użytkowników domowych oraz korporacyjnych. Wybór OS do komputera stacjonarnego lub laptopa nie jest jednak taki prosty. Jak dopasować oprogramowanie w zależności od potrzeb i czym się kierować? Czy istnieje najlepszy system operacyjny?
Który system lepszy - Windows 10, czy 11? A może macOS albo Linux?
Systemy operacyjne Windows 11 i 10 sporo się od siebie różnią, ale przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę, że Jedenastka oferuje bardziej nowoczesne zabezpieczenia, wyższą wydajność oraz więcej podstawowych narzędzi, jak ulepszony interfejs użytkownika. Usprawniono obsługę Teams, a miłośnicy elektronicznej rozrywki otrzymali wbudowaną usługę Xbox Game Pass. Obie wersje systemu operacyjnego Windows otrzymują wsparcie techniczne producenta.

Z drugiej strony Dziesiątka została już dopracowana na tyle, że w systemie nie powinny pojawiać się nieprzewidziane problemy, podczas gdy Windows 11 okazjonalnie może cierpieć jeszcze na “choroby wieku młodzieńczego”.

Wybór systemu operacyjnego. Od czego zacząć?
Zakup laptopa lub komputera stacjonarnego warto poprzedzić analizą swoich potrzeb, ponieważ to one będą determinowały najlepszy system operacyjny. Podstawowe różnice między jednym systemem operacyjnym a innym powodują, że nie ma uniwersalnych rozwiązań, które sprawdzą się w każdym przypadku. Funkcje, które mają znaczenie dla grafika komputerowego czy biznesmena dla studenta poszukującego możliwości do nauki mogą nie mieć żadnego znaczenia i odwrotnie.
Wybór systemu operacyjnego do domu
W przypadku użytkowników domowych doskonale sprawdzi się Windows 11 w wersji Home. Został wyposażony w zaawansowane funkcje, które sprawdzą się do przeglądania internetu, nauki lub gier, jak np. zapora sieci, kontrola rodzicielska czy ułatwiony system dostępu Windows Hello pozwalający na szybkie logowanie się do systemu.

Pomimo pewnych ograniczeń względem wersji Pro, Windows Home dla większości użytkowników będzie w zupełności wystarczający.
Dla użytkowników domowych w rzeczywistości dobrym wyborem okażą się też nowe odsłony Linuxa, a także macOS, który sprawdzi się wcale nie gorzej.
Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że zarówno Windows 10, 11, jak i system firmy Apple posiadają funkcję obsługi HDR (ang. High Dynamic Range). Tryb wysokiej dynamiki pozwala uzyskać obraz jeszcze bardziej szczegółowy niż na klasycznym wyświetlaczu. Warunkiem korzystania z tego trybu jest współpraca odbiornika z technologią HDR.
Jaki Windows do laptopa biurowego?

Jeżeli szukasz systemu operacyjnego do pracy, zwróć szczególną uwagę na dostępne zabezpieczenia. Pod tym względem dobrym wyborem będzie Windows 11 w wersji Pro. Oferuje on współpracę z oprogramowaniem Hyper-V oraz wirtualizację aplikacji w odizolowanym środowisku. Obsługuje także większą liczbę procesorów oraz ilość pamięci RAM. Unikalną funkcją szyfrującą jest tutaj Bitlocker, ale system posiada również wszystkie rozwiązania znane z wersji Home. Do czego służy Bitlocker? To wbudowane funkcja szyfrowania dysku tak, aby do jego zawartości nie miały dostępu osoby trzecie.
Windows wyróżnia się też wielozadaniowością. Wykorzystanie wirtualnych pulpitów oraz cała gama przydatnych narzędzi powodują, że użytkownik wykona na nim praktycznie każde zadanie.
Co wybrać, jeśli nie Windows? System operacyjny Linux doskonale sprawdza się w przypadku prac biurowych. Jeśli korzystasz z narzędzi do edycji tekstu lub grafiki, tworzysz prezentacje lub raporty jest bardzo prawdopodobne, że okaże się on wystarczający.
Dla osób szukających maksymalnej wydajności bez kompromisów lepszym wyborem może okazać się macOS. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie prace mają zostać wykonanie szybko i sprawnie.
Systemy operacyjne do gier

Co z idealnym systemem dla graczy? Tutaj pierwszeństwo przypada systemowi Windows, przede wszystkim, jeżeli chodzi o łatwość obsługi, zgodność i wygodę korzystania. Z kolei komputery wyposażone w system Linux są uważane za bezpieczniejsze, a sam system jest bezpłatny. Mac nie cieszy się aż tak dużą popularnością ze względu na nieco gorszą kompatybilność oraz wysoką cenę. Nadal jednak pozostaje wysokowydajnym systemem, który obsłuży wiele wymagających tytułów.
Warto wspomnieć, że Windows wyróżnia się obsługą najnowszych bibliotek DirectX, które wykorzystują potencjał nawet najlepszej karty graficznej. Nie stwarzają też problemów z uruchomieniem praktycznie dowolnej produkcji w maksymalnych detalach i bez żadnych ograniczeń tak długo, jak pozwala na to wydajność sprzętu.
Komputery projektowane z myślą o graczach zwykle są wyposażone w nowe rozwiązania, jak np. dyski SSD czy topowe karty graficzne. Aby wykorzystać oferowane przez hardware możliwości, warto wybierać możliwie nowoczesne systemy operacyjne, jak Windows 11 Home lub Pro albo Linux w odsłonie Salient.
Jaki system na starego laptopa?
Nowoczesny system operacyjny nie będzie najlepszym pomysłem, jeżeli hardware pamięta lepsze czasy. Może się okazać, że na przestarzałym laptopie nie będzie mógł wygodnie przeglądać internetu, nie mówiąc nawet o bardziej zaawansowanych operacjach, jak obsługa programów graficznych czy wymagających gier. Jak wybrnąć z takiej sytuacji?
Dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie starszej wersji Windows, jak chociażby Dziesiątka, która za niespełna dwa lata będzie świętowała swoje dziesięciolecie. Atrakcyjną alternatywą będzie też instalacja jednej z “lekkich” odsłon Linuxa, jak wersje Puppy, Tiny Core, Lite czy AntiX. Być może nie grzeszą urodą, a ich funkcjonalności nie da się porównać z Windows 11 Pro, ale nadal pozwalają na sprawną i wydajną pracę.
Komputer z systemem operacyjnym czy bez niego?
Czy warto kupować komputer z zainstalowanym systemem operacyjnym? Jak zwykle - to zależy. Zakup laptopa z systemem znacząco zwiększa komfort pracy. Wystarczy po powrocie ze sklepu uruchomić maszynę i gotowe. Możesz zacząć pracować.
Z kolei oprogramowanie nabywane np. jako ESD lub BOX oznacza, że system musisz samodzielnie zainstalować. Z jednej strony jest to pewna niedogodność, z drugiej - pozwala na samodzielne dobranie odpowiedniego oprogramowania.
Jak sprawdzić system operacyjny w komputerze?

Zanim zdecydujesz się na wymianę systemu operacyjnego, najpierw sprawdź, jaka wersja Windowsa została zainstalowana na Twoim komputerze. Użytkownicy systemów operacyjnych Windows 10 i Windows 11 mogą to zrobić w dokładnie taki sam sposób:
- Wybierz przycisk Start, a następnie Ustawienia, System i Informacje;
- W obszarze specyfikacja urządzenia możesz sprawdzić, czy dysponujesz 32- czy 64-bitową wersją Windowsa, a także jego wersję i edycję.
Może się okazać, że system Windows, z którego korzystasz działa wystarczająco sprawnie i nie ma potrzeby jego zmiany.
Ułatwienie dla użytkowników systemu Windows 10
Jaki system operacyjny wybrać, jeżeli nie możesz się zdecydować? Najlepiej przetestować zarówno Windows 10, jak i 11 na szczęście producent oferuje taką możliwość. Na komputerach wyposażonych w Windows 10 można bezpłatnie zaktualizować wersję systemu operacyjnego do Windows 11. Wystarczy, że sprzęt spełnia minimalne wymagania sprzętowe, czyli:
- procesor z taktowaniem 1 GHz lub więcej;
- 4 GB pamięci RAM;
- minimum 64 GB wolnej przestrzeni na dysku twardym (najlepiej więcej);
- karta graficzna zgodna z DirectX 12 lub nowszym ze sterownikami WDDM 2.0;
- wyświetlacz High Definition 720p.
Komputer musi także obsługiwać Trusted Platform Module (TPM) w wersji 2.0. TPM to mikroukład zwiększający bezpieczeństwo komputera używany przez niektóre usługi szyfrujące. Informacje na temat tego, czy Twój komputer jest wyposażony w TPM znajdziesz w sekcji “Zabezpieczenia Windows” - “Zabezpieczenia Urządzenia”.
Podczas aktualizacji komputer musi mieć połączenie z internetem. Warto pamiętać, że przynajmniej na razie aktualizacja jest bezpłatna, ale Microsoft zastrzega sobie możliwość odwołania tej usługi w przyszłości.
Co zrobić, jeżeli nie jesteś zadowolony z funkcjonalności nowego systemu, a bezpieczeństwo Windows 11 Cię nie przekonuje lub po prostu wolisz starsze rozwiązania? W większości przypadków możesz wrócić do poprzedniej wersji systemu przez kolejne 10 dni.
Takie rozwiązanie to ułatwione zadanie dla użytkowników Windows 10, ale także wymierna oszczędność.
Gdzie warto kupić system Microsoft Windows?
Użytkownicy, którzy szukają sprawdzonego dostawcy systemów operacyjnych, mogą skorzystać z oferty sklepu Soft360. Wybieraj spośród kompletnej oferty systemów Windows 11 i dopasuj wersję oprogramowania do swoich potrzeb. Korzystając z oferty Soft360 masz gwarancję legalności systemu i bezpieczeństwa. Możesz też liczyć na pełne wsparcie specjalistów w doborze cyfrowych produktów.