Karta graficzna w laptopie a stacjonarce - najważniejsze różnice
Jeśli szukasz nowej platformy do gier, być może zastanawiasz się, czy zbudować/zakupić komputer stacjonarny, czy laptop. Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest różnica w wydajności między nimi. Zwykle sprowadza się to do karty graficznej/GPU. Jedną z rzeczy, którą mogłeś zauważyć, jest to, że nawet jeśli laptop ma taką samą kartę graficzną jak komputer stacjonarny, wydajność nigdy nie jest taka sama. Dlaczego taki proceder ma miejsce? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Jaka są różnice między kartami graficznymi w laptopie i komputerze stacjonarnym?
Karty do komputerów stacjonarnych są bardziej wydajne, co oznacza, że pobierają więcej energii i wytwarzają więcej ciepła. Są również łatwe w rozbudowie. Z kolei układy GPU do laptopów są bardziej kompaktowe i energooszczędne, co czyni je bardziej kompatybilnymi. Te układy GPU są również wbudowane w laptopa, co utrudnia ich modernizację. Wiele kart jest także niedostępnych na laptopach. Przykładem jest potężna karta RX 6600 XT dostępna tylko dla PC. Oba rozwiązania mają swoje zalety w zależności od potrzeb. Oto dokładnie opisane różnice:
Różnica w wydajności
Karty graficzne do PC, takie jak RTX 3090 zostały stworzone z myślą o zapewnieniu wysokiej wydajności podczas korzystania z nich do intensywnych graficznie zadań, takich jak gry. Z drugiej strony, karty do laptopów są energooszczędne, aby oszczędzać ograniczoną żywotność baterii laptopa (kiedy jest odłączony) i są umieszczane w kompaktowej obudowie, dzięki czemu laptop jest przenośny. Dlatego wydajność musi zostać obniżona, aby spełnić standardy tego, do czego laptop jest używany. Dlatego też GPU do komputerów stacjonarnych, oferuje znacznie wyższy poziom wydajności niż GPU do laptopów, ponieważ nie ma prawie żadnych ograniczeń co do wielkości i mocy tych jednostek.
Taktowanie zegara
Taktowanie zegara karty graficznej to prędkość, z jaką jest ona w stanie przetwarzać informacje. Jest to również główny wskaźnik wydajności GPU. Ogólnie rzecz biorąc, większość kart graficznych do komputerów stacjonarnych ma wyższą częstotliwość taktowania niż karty do laptopów. Powodem tego jest fakt, że im wyższa prędkość zegara, tym większe zużycie energii przez GPU, a jak już wspomnieliśmy, laptopy muszą być bardziej energooszczędne. Dla przykładu, RX 6600 dla PC ma 12% wzrost wydajności (lepsze taktowanie zegara) w stosunku do wersji RX 6600M dla laptopów.
Użyteczność
Karty graficzne do PC oferują większą elastyczność, ponieważ można je bardzo łatwo rozbudowywać, instalować i wymieniać. Są one jednak również znacznie większe i bardziej masywne. Z drugiej strony, GPU do laptopów zostały zaprojektowane z myślą o większej mobilności, ponieważ są bardziej kompaktowe. Te GPU są również preinstalowane, co sprawia, że aktualizacja jest kłopotliwa, ponieważ karty graficzne w laptopie są instalowane raz na zawsze.
Cena
Przedziały cenowe kart graficznych do komputerów stacjonarnych są znacznie szersze w porównaniu do tych do laptopów, ponieważ są one zwykle sprzedawane indywidualnie przez dziesiątki różnych producentów.
Czy można używać karty graficznej przeznaczonej do komputerów stacjonarnych w laptopie?
Nie można umieścić stacjonarnej karty graficznej w obudowie laptopa, ale istnieje możliwość podłączenia takiego GPU na zewnątrz. Wszystko zależy od tego, czy laptop jest wyposażony w port Thunderbolt 3, który umożliwia takową operację. Należy również kupić oddzielną obudowę dla karty, aby zapobiec jej przegrzaniu.