2
16.05.2022, 11:15Lektura na 2 minuty
Plotka

Karty graficzne Nvidia GeForce RTX 4000 już w lipcu?

Jako że seria RTX 3000 trochę już z nami jest, pora zacząć myśleć o następcach. W sieci pojawiły się plotki na temat rychłej premiery kart graficznych spod znaku GeForce RTX 4000.


Grzegorz „Krigor” Karaś

Przeciek pochodzi od osoby posługującej się nickiem Kopite7kimi – w dość lakonicznym komunikacie podał on orientacyjną datę zaprezentowania nowych układów Nvidii.


Szybciej niż dotychczas

Jeśli wierzyć udostępnionej informacji, ich premiera będzie miała miejsce już na początku trzeciego kwartału obecnego roku – a więc lipiec pasuje tu jak najbardziej, choć równie dobrze może być też mowa o początku sierpnia.

To interesujący termin. Patrząc historycznie, Nvidia wypuszcza nowe karty graficzne co dwa lata. Ostatnie dwie rodziny – RTX 2000 i RTX 3000 – zadebiutowały we wrześniu 2018 i 2020 roku. Siłą rzeczy więc producent trzyma się raczej jesiennych terminów. Jeśli jednak popatrzymy na wcześniejsze lata i układy z rodziny GTX, to te zostały zaprezentowane w maju. Tak czy inaczej więc można założyć, że niedługo zobaczymy następcę RTX-a 3080, a trochę później – słabsze modele. Jeśli zaś przeciek się potwierdzi – będziemy mieli gorące lato, a na gwiazdkę spory wybór kart słabszych niż flagowy model najnowszej serii.

Pytanie tylko, co robić w międzyczasie? Seria RTX 3080 przez zawirowania cenowe jest rodziną w zasadzie straconą. Nie licząc początkowo normalnych cen, przez cały niemal okres ich obecności na rynku kwoty, jakie trzeba było wydać na dowolny model, odstraszały, i to delikatnie mówiąc. Teraz jest taniej, ale z drugiej strony premiera następców za pasem, a kryptowaluty, od których niestety w dużej mierze zależą ceny GPU, zniżkują. Kupować zatem czy czekać? Rozsądnie byłoby chyba mimo wszystko poczekać na premierę – niezależnie od tego, czy przypadnie na wakacje, czy na jesień. I liczyć, że w międzyczasie ceny znów nie zwariują.

Redaktor
Grzegorz „Krigor” Karaś

Gdyby mnie ktoś zapytał, ile pracuję w CD-Action, to szczerze mówiąc, nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zacząłem na początku studiów i... tak już zostało. Teraz prowadzę działy sprzętowe właśnie w CD-Action oraz w PC Formacie. Poza tym dużo gram: w pracy i dla przyjemności – co cały czas na szczęście sprowadza się do tego samego. Głównie strzelam i cisnę w gry akcji – sieciowo i w singlu. Nie pogardzę też bijatyką, szczególnie jeśli w nazwie ma literki MK, a także rolplejem – czy to tradycyjnym, czy takim bardziej nastawionym na akcję.

Profil
Wpisów219

Obserwujących20

Dyskusja

  • Dodaj komentarz
  • Najlepsze
  • Najnowsze
  • Najstarsze

Polecane